Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Creotech rozpoczyna współpracę z EAK przy monitorowaniu śmieci kosmicznych

Udostępnij

CRI (CREOTECH), największa polska firma kosmiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zawarła kolejną umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Współpraca dotyczy realizacji projektu w ramach Space Based Observations Mission (SBOM). Celem jest opracowanie koncepcji misji kosmicznej, której zadaniem będzie monitorowanie śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie w 2028 roku. Wstępna faza projektu 0-A, realizowana przez Creotech Instruments jako lidera konsorcjum we współpracy z Sybilla Technologies została wyceniona na 125 tys. EUR, z czego ponad 100 tys. EUR trafi do Creotech. Prace rozpoczną się w styczniu 2025 i potrwają 12 miesięcy.

- W ramach tego innowacyjnego przedsięwzięcia Creotech jest odpowiedzialny za zaprojektowanie misji do monitorowania śmieci kosmicznych, opartej  na naszej autorskiej platformie HyperSat. Po zakończeniu fazy wstępnej planujemy dalsze rozmowy z ESA na temat realizacji kolejnych etapów projektu, w tym wdrożenia opracowanego satelity – informuje Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA.

Misja Space Based Observations Mission (SBOM) koncentruje się na obserwacji śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej za pomocą teleskopu optycznego umieszczonego na małym satelicie. Głównym jej celem jest identyfikacja obiektów o wielkości milimetrowej na niskiej orbicie (LEO) oraz metrowej na orbicie geostacjonarnej (GEO), co pozwoli precyzyjnie ocenić zagrożenia związane z kosmicznymi odpadami, których liczba stale rośnie. Projekt ten będzie wzmacniać naziemne zdolności obserwacyjne i kontynuować zadania misji ESA VISDOMS w ramach Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego (Space Safety Programme, S2P).

SBOM stanowi kolejny krok w rozwoju współpracy firmy Creotech Instruments z Europejską Agencją Kosmiczną oraz w umacnianiu pozycji Polski na globalnej mapie technologii kosmicznych.

W minionym roku Spółka zdobyła szereg nowych projektów, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej: kontrakt na realizację misji badającej pogodę kosmiczną (Space Weather Nanosatellites System Enhancement), projekt Plasma Observatory, czy projekt misji przeprowadzenia tankowania satelity na orbicie Ziemi, w których to Spółka planuje wykorzystać swoją platformę satelitarną HyperSat. Ponadto firma realizuje studium wykonalności na najważniejszą europejską misję związaną z mapowaniem Księżyca, tj. projekt Twardowski. Koszt wykonania każdej z tych misji sięga od kilkunastu do kilkuset milionów euro, a pierwsze z nich mają szansę polecieć w kosmos już w 2028 roku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus