Pierwsza sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,42%, do poziomu 2287 pkt. mWIG40 podbił o 0,89% podczas gdy sWIG80 zwyżkował o 0,13%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 672 z czego 545 przypadło na indeks „największych” spółek.
Już poranne futures wskazywały na scenariusz wzrostowy w Europie. Relatywnie udana sesja w Azji ustaliła dobre nastroje, gdzie inwestorzy nabywali przecenione ostatnio chińskie spółki (w tym reprezentantów sektora technologicznego). Po porannej zwyżce główne europejskie indeksy, m.in. DAX, oddały dużą część podbicia. Wsparciem okazało się docelowo otwarcie rynku kasowego w USA, gdzie indeksy ponownie zbliżyły się do historycznych szczytów. Globalnie trwa wyczekiwanie na piątkowe Jackson Hole, gdzie Fed może przybliżyć scenariusz tzw. taperingu. Z drugiej strony utrzymujące się ryzyko związane z wariantem delta COVID19 najpewniej będzie gwarantem dalszego utrzymania deklaracji wspierania gospodarki.
Lokalnie, w ramach WIG20, wyróżniały się spółki energetyczne (WIG-Energia +5,01%). Przed sesją wyniki podała Enea, jednak ponownie dopiero kolejne doniesienia dot. wydzielenia aktywów węglowych (podane przez serwis BiznesAlert) spowodowały bardziej znaczące ruchy na sektorze. Serwis podał, iż „przeniesienie aktywów węglowych do NABE ma się odbyć za odszkodowaniem oraz rekompensatą nakładów na remonty i modernizację przekazanego majątku”. Akcje PGE podbiły 5,73%, TPE o 4,62% i Enei o 5,9%. Ponadto warto wspomnieć o ponad 3% wzroście akcji KGH przy największych na rynku obrotach (114 mln).
Z rynkowego punktu widzenia, w ramach WIG20, ponownie znajdujemy się pod oporem na 2300 pkt. Przy utrzymaniu nieco lepszych nastrojów na rynkach bazowych powinniśmy podjąć kolejną próbę sforsowania ww. zakresu i docelowego ustanowienia najwyższych poziomów od lipca 2019r.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.