Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie nie przyniósł większych emocji. WIG20 zyskał 0,29%, podczas gdy mWIG40 podbił o 0,37% a sWIG80 wzrósł o 0,45%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 597 mln z czego 444 mln przypadło na indeks blue chip'ów.
Pierwsza sesja tygodnia w Europie nie zapowiadała się nazbyt ciekawie i taka też była. Poweekendowy układ połączony z dniem wolnym od handlu w USA zwiastował niską aktywność w arkuszach. W konsekwencji większość czasu główne indeksy oscylowały blisko punktów odniesienia. W szerszym ujęciu ciągle znajdujemy się, w przypadku DAX'a czy SPX'a, blisko historycznych maksimów. Rynek znajduje się pomiędzy dwoma układami czynników mogących zwiastować przyszłe podbicie zmienności – jednym z nich jest relacja założeń co do inflacji, a polityka monetarna (m.in. Fed). Drugim, bardziej krótkoterminowym, wydaje się kwestia wariantu delta COVID19, co może rzutować na perspektywy gospodarcze w okresie jesiennym.
Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 7% zwyżce akcji Mercatora co wydaje wypadkową kwestii ww. wariantu delta oraz spekulacji pod zapowiedziany skup akcji. Na drugiej stronie tabeli widniały walory Tarunonu (-1,8%), co powiązać należy ze zmianami personalnymi w spółce. Ponadto w ramach WIG20 brak było większej reakcji na informacje o inwestycji Softbanku w dług CCC (z opcją konwersji na akcje). Na szerokim rynku ponownie pozytywnie wyróżniał się sektor „stalowy”.
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja charakteryzowała się niskimi obrotami oraz nikłym zakresem zmienności. W ujęciu wykresowym znajdujemy się w ramach konsolidacji 2200-2300 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.