Początek nowego tygodnia handlu na rynku w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,66% do 1998 pkt. mWIG40 „oddał”0,54% podczas gdy sWIG80 zniżkował o 0,52%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1 mld PLN z czego ponad 800 mln przypadło na sam WIG20.
Pierwsza sesja tygodnia na rynkach przyniosła lekkie spadki w Europie. Początkowy sygnał z Azji był relatywnie neutralny, ale lokalni gracze musieli zmierzyć się z nieco słabszym DAX'em po wysokim, piątkowym zamknięciu. Swoje odbicie w nastrojach, również na GPW, miało również zaostrzenie sytuacji militarnej na Ukrainie. W szerszym kontekście, pomimo dzisiejszej lekkiej zniżki, trend wzrostowy na rynkach rozwiniętych trwa, a krótkoterminowo uwaga inwestorów przesunięta została na wyniki spółek. W dłuższym terminie w dalszym ciągu trwa spekulacja dot. przyszłych wskazań inflacyjnych i w konsekwencji potencjalnych zmian w zakresie polityki monetarnej.
Lokalnie, przedpołudniem, WIG20 testował nawet 2040 pkt, co oznaczało zwyżkę ponad 1,25%. Był to również najwyższy poziom od stycznia br. i duża część rynku „uwierzyła” w kontynuację wybicia z konsolidacji 1900-2000 pkt. Szansa nie została jednak wykorzystana, a zamknięcie pod 2000 pkt. przesuwa inicjatywę w kierunku strony podażowej. W zakresie spółek, z WIG20, najsłabszym emitentem był dziś Tauron (spadek o 3,82%) co należy powiązać z przedstawieniem informacji dot. projektu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych (i faktu, iż scenariusz dla samych kopalń poznamy najpewniej później). Z drugiej strony PGE było dziś wiceliderem wzrostu w ramach WIG20. Na szerokim rynku „rzucała” się w oczy słabość spółek ukraińskich (ponad 10% spadku Astraty czy blisko 6% Kernela), co należy wiązać z ww. wydarzeniami na Ukrainie. Sporą zmienność zanotowały dziś również akcje CD Projektu (który był również liderem obrotów z blisko 130 mln), które przejściowo zwyżkowały o ponad 4% aby zakończył handel z 0,4% podbiciem.
Z rynkowego punktu widzenia uwaga rynków przesunięta została w kierunku wyników spółek. Jak dotąd sezon wynikowy w USA „broni” relatywnie wysokich wycen. WIG20 pozostaje w konsolidacji 1900-2000 pkt.,a zamknięcie poniżej pełnego zakresu sugeruje iż to strona podażowa posiada obecnie inicjatywę, pomimo próby wybicia.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.