Początek tygodnia na warszawskim parkiecie przyniósł podbicie głównego indeksu, WIG20, o 0,38%. mWIG40 zyskał 0,45% podczas gdy sWIG80 wzrósł o 1,05%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,05 mld PLN z czego 807 mln przypadło na indeks blue chip'ów. Warto wspomnieć o ponad 8% zwyżce sub-indeksu WIG_Energia przy obrotach rzędu 222 mln.
Poniedziałkowa sesja w Europie była relatywnie neutralna. Kluczowe indeksy oscylowały blisko punktu odniesienia z piątku. Spadki w Azji nie przyniosły wyraźnego pogorszenia nastrojów m.in. na DAX'ie, który ciągle pozostaje blisko historycznych maksimów. Globalni inwestorzy czekają na rozpoczęcie sezonu wynikowego w USA (środa, instytucje finansowe) oraz na kolejne dane makro (m.in. inflację), które rozpatrywane bedą przez pryzmat przyszłego ograniczania stymulacji przez kluczowe instytucje centralne.
Lokalnie, w ramach WIG20, wyraźnie pozytywnie wyróżniał się sektor energetyczny, gdzie Tauron zyskał ponad 8%, podczas gdy PGE podbiła o 13,5%. Łączny udział koncernów w indeksie to jednak jedynie ok. 4,7%. Inwestorzy kupowali akcje z segmentu energetyki po tym jak w weekend Jacek Sasin zapowiedział przedstawienie planu wydzielenia aktywów węglowych z bilansów spółek. Wedle doniesień medialnych (Puls Biznesu) wstępne szczegóły plany możemy poznać już jutro. Kwestia wydzielenia spółek węglowych poza koncerny energetyczne jest jednym z głównych czynników windującym wyceny PGE czy TPE (1-roczna zmiana WIG_Energia to ponad 80%), gdzie inwestorzy liczą na większy udział OZE, pojawienie się na radarach inwestorów zagranicznych czy otwarcie na „zielone finansowanie”. Na drugiej stronie tabeli, w ramach WIG20, widniały dziś akcje KGH (spadek o 3%) oraz Allegro (-2,15%).
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 przetestował dziś intra-sesyjne wsparcie na 1962 pkt, które wstępnie utrzymuje nas w zakresie 1960-2000 pkt. W szerszym ujęciu pozostajemy jednak w zakresie konsolidacji 1900-2000 pkt. Widoczna jest presja na ponowny retest górnego ograniczenia jednak czynnikiem podażowym wydaje się być zachowanie MSCI EM.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.