W trakcie wtorkowego handlu na parkiecie w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,31%, notując na zamknięciu 1835 pkt. mWIG40 „oddał” również 0,31%, podczas gdy sWIG80 zniżkował o 0,42%. Na lekko spadkowym rynku pozytywnie wyróżniał się WIG-Energetyka z ponad 7% wzrostem. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,4 mld z czego 1,175 mld przypadło na WIG20.
Wtorkowy handel w Europie charakteryzował się lekkimi spadkami na większości głównych parkietów. Po ponad 2-tygodniowym „rajdzie” na giełdach widać lekką chęć realizacji zysków. Dodatkowo jutro zakończy swoje posiedzenie amerykański FED. Inwestorzy co prawda liczą na gołębie nastawienie Powella (bazujące na projekcjach makro) oraz możliwe sugestie w kierunku programu „kontroli krzywej rentowności” niemniej w dużej mierze oczekuje się stanowiska wait'n'see po ostatnich decyzjach. Przejściowo amerykański Nasdaq zdołał jednak poprawić tzw. ATH (all-time-high). W szerszym ujęciu jesteśmy świadkami ciekawej polaryzacji oczekiwań, gdzie wyraźnie zarysowana jest grupa inwestorów oczekujących drugiej fali spadków podczas gdy kupujący zakładają odbicie „V” wsparte programami stymulacyjnymi.
Lokalnie, w ramach WIG20, byliśmy świadkami mocne zaznaczenia dalszego odbicia sektora energetycznego. Zarówno Tauron jak i PGE wyróżniały się dwucyfrowymi wzrostami. W dalszym ciągu, poza rynkowym odreagowaniem, ruchy na sektorze energetycznym tłumaczone są spekulacjami dot. potencjalnego wydzielenia kopalń z bilansów. Pozwoliło to na wzrost sub-indeksu WIG-ENERGETYKA o ponad 7%. W „drugiej linii” wzrostów, z ponad 4% podbiciem, były walory JSW oraz CD Projektu. Najsłabiej prezentowały się dziś banki (WIG-Banki -1,79%), z ponad 3% zniżką Pekao (oraz przejściowo zdecydowanie mocniejszą przeceną mBanku). Na szerokim rynku, wzrostowo, wyróżniały się walory APSEnergy (+50%). Spółka poinformowała wczoraj po sesji o wygraniu przetargu na dostawę systemów zasilania bezprzerwowego dla bloków energetycznych elektrowni atomowej "Akkuyu".
Z rynkowego punktu widzenia jesteśmy świadkami drugiej sesji wyhamowania wzrostów z ostatnich 2 tygodni. WIG20 ustabilizował się pod 1840 pkt. Lekka presja podażowa wynika m.in. z korekty na niemieckim DAX'ie.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.