Czwartkowy handel na parkiecie w Warszawie zakończył się wzrostem głównego indeksu, WIG20, o 1,12%, notując 1786 pkt. mWIG40 zyskał 0,28% podczas gdy sWIG80 podbił o 0,17%. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Odzież (wpływ ponad 13% wzrostu CCC), na drugim końcu szali widniał WIG.Games ze spadkiem 1,93%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,424 mld PLN z czego 1,177 mld przypadło na WIG20.
Przed sesją większość instrumentów pochodnych sygnalizowała próbę kontynuacji dalszych wzrostów na głównych parkietach. Było jednak również widać wyczekiwanie na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy oraz ,głównie, na ruch ze strony EBC. Wnioski o zasiłek wypadły zgodnie z oczekiwaniami (spadek nowych wniosków poniżej 2mln), a inwestorzy skupieni byli głównie na doniesieniach z Europejskiej instytucji. Zgodnie z oczekiwaniami EBC zwiększył wartość programu PEPP o 600 mld EUR (tutaj lekkie zaskoczenie) i wydłużył go w czasie. Argumentem za tym ruchem była rewizja projekcji EBC, gdzie spodziewana jest głęboka recesja w Strefie Euro w tym roku (-8,7%) oraz dynamiczne odbicie w 2021r. (5,2%). Podtrzymanie dobrych nastrojów na rynkach pozwolił amerykańskiemu indeksowi Nasdaq100 (grupującemu spółki tech.) na wyznaczenie nowych historycznych szczytów (tzw. ATH).
Lokalnie, w ramach WiG20, kolejną sesję podwyższonej zmienności (i docelowych wzrostów) zanotowały walory CCC (+13,82%), kończąc obrót na pełnym poziomie 70 PLN. Za częścią ostatnich wzrostów (poza poprawą perspektyw emitenta) stoi najpewniej zamykanie pozycji krótkich na walorze przez zagraniczne fundusze. Mocne zwyżki, w ramach WIG20, zanotowały także walory Aliora (+7,96%) oraz innych banków (WIG-Banki +1,92%). Wyhamowała za to nieco zwyżka walorów energetycznych (WIG-ENERG -0,47%). Na szerokim rynku dużo było reakcji na raporty spółek (m.in. Delko +38,2%) oraz utrzymania podwyższonej zmienności na części walorów spekulacyjnych (Komputronik +21,94%, Rafako +38,2%). Po spadkowej stronie rynku były akcje m.in. Celtic (-15%) czy PE Managers (-9,27%).
Z rynkowego punktu widzenia kupujący zdołali zamknąć WIG20 blisko intra-sesyjnych maksimów, co sugeruje potencjalną próbę ruchu na północ również jutro. Dodatkowo, w ujęciu AT, udało się przekroczyć 200MA na wykresie. Klasycznie kluczowe pozostają nastroje na rynkach bazowych, które warunkują globalne nastroje risk on/off. Warto również wspomnieć, iż sWIG80 zdołał już odrobić większość strat po ostatnich spadkach wywołanych COVID19 (podczas gdy WIG20 czy mWIG40 mają ciągle „sporą” przestrzeń do poziomów odniesienia z początku marca).
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.