W trakcie wtorkowej sesji w Warszawie główny indeks, WIG20 zanotował wzrost o 3,95%, notując na koniec 1709 pkt. Jest to najwyższy poziom od 9 marca br., a więc okresu eskalacji obaw o COVID19. mWIG40 zyskał dziś 1,79%, podczas gdy sWIG80 podbił o 1,27%. NCIndex wzrósł o 1,74%. Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 1,3 mld PLN z czego 1 mld przypada na sam WIG20.
Już dzisiejsze otwarcie rynku futures w Europie zwiastowało próbę kontynuacji wzrostów. Inwestorzy pozytywnie odbierają informacje o „otwieraniu” kolejnych gospodarek, co buduje oczekiwania wobec odbicia gospodarczego. Dynamiczne reakcje widoczne są również przy doniesieniach z frontu prac nad szczepionką na COVID19. Ryzyka w postaci drugiej fali zachorowań czy „zimnej wojny” na linii USA-Chiny zdają się być obecnie zepchnięte na dalszy plan. Globalnie widać napływy w kierunku aktywów EM i innych bardziej ryzykownych aktywów Na rynku FX jednym z liderów dzisiejszych zwyżek był PLN. Amerykański indeks S&P500 przekroczył ponownie poziom 3k pkt.
Lokalnie, w ramach WIG20, aż 3 spółki zameldowały się z ponad 9% zwyżkami. Walory CCC zyskały ponad 10%. Po drugiej stronie tabeli widniały akcje Orange z 1,56% spadkiem. Ciekawie było również na szerokim rynku, gdzie ponownie obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Najmocniejsze zwyżki zanotowały dziś akcje Rafako (+42,5%) co było reakcją na informacje, iż PBG inicjuje proces sprzedaży pakietu ponad 33% akcji. Wyraźne zwyżki (+35,48%) kontynuowały też akcje Herkulesa oraz Rubiconu (+33%). Po spadkowej stronie rynku były m.in. walory Ten Square Games (-3,34%), który wczoraj po sesji podał wyniki za I kw. Dane finansowe były zdecydowanie wyższe r/r niemniej nieco poniżej rynkowych oczekiwań. Mocne zwyżki zanotował dziś też sektor bankowy (WIG-Banki +5,7%).
Z rynkowego punktu widzenia jesteśmy świadkami wybicia górą z ostatniej konsolidacji 1550-1670 pkt. na WIG20. Znajdujemy się obecnie na poziomie luki z 6-9/03, co sugeruje, iż kolejny opór wypada w okolicy 1770 pkt. Nastroje na GPW zależą, przede wszystkim, od wydarzeń na rynkach bazowych (DAX, SPX) i to tam należy upatrywać dalszych wskazówek co do dynamiki ruchu.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.