Czwartkowy handel na giełdzie w Warszawie zakończył się spadkiem głównego indeksu, WIG20, o 2,18%. mWIG40 zniżkował o 2,36%, a sWIG80 „oddał” 1,5%. Najsłabszym sub-indeksem był dziś WIG-Odzież ze spadkiem -4,08%. Jednym indeksem, który zakończył sesję zwyżką był WIG-Telekom. Warto ponadto odnotować 5,9% zniżkę indeksu NC. Obroty na szerokim rynku wyniosły 941 mln z czego blisko 730 mln przypadło na WIG20.
Dzisiejszy obrót w Europie charakteryzował się niższymi otwarciami, pogłębieniem zniżki przy starcie sesji w USA (wraz z wnioskami bezrobotnych) oraz odbiciem kwotowań tuż przed zamknięciem rynków kasowych. Od początku tygodnia na rynku widoczne jest lekkie pogorszenie nastrojów tłumaczone częściowo obawami o drugą falę zachorowań oraz umniejszeniem prawdopodobieństwa scenariusza odbicia gospodarczego w kształcie litery V. Dodatkowo FED dość kategorycznie odciął się od scenariusza wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.
Lokalnie, w ramach WIG20, jedynie walory Orange zakończyły sesję na plusach (0,15%) podczas gdy 18 spółek (Play zakończył obrót na 0%) zniżkowało. Ponad 3% spadki zanotował Tauron, CCC, mBank, JSW, LPP czy Alior. Lokalnie poranek zdominowały został przez reakcje inwestorów na raporty za I kw (m.in. KGH, TPE czy CPS). Pozytywną reakcje na raport widać było również na walorach Neuci, które przejściowo rosły o 5,7%. Podwyższone obroty widać było na mniejszych spółkach, gdzie schłodzenie rynku skłoniło część inwestorów do realizacji pozycji. Spadki widoczne były m.in. na mniejszych emitentach gamingowych czy spółkach powiązanych z COVID19. W TOP10 „spadkowiczów” znalazły się dziś m.in. akcje PCCExol (10,45%) czy GlobalCosmed (-10,29%). Po wzrostowej stronie tabeli widniały m.in. akcje Radpolu (+19% po wezwaniu na akcje spółki).
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsze spadki zbliżają nas do ponownego testu dolnego ograniczenia konsolidacji na WIG20 z zakresu 1550-1670 pkt. Ostatecznie amerykańskie indeksy odbiły w kierunku punktu odniesienia co pozwoliło na lekkie odreagowanie m.in. na DAX'ie, niemniej widoczne jest ewidentne schłodzenie nastrojów na rynkach.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.