W trakcie wtorkowego handlu w Warszawie główny indeks, WIG20, wzrósł o 2,22% podczas gdy mWIG40 podbił o 1,29%, a sWIG80 o 1,16%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 940 mln z czego 766 mln to WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Banki ze wzrostem 3,63%.
WIG20 był dziś liderem wśród europejskich indeksów, niemniej stopa YTD w dalszym ciągu wynosi ok. -25%.
Globalnie poranny handel mijał pod znakiem konsolidacji na europejskich parkietach. Nastroje uległy poprawie po tym jak WHO poinformowało, iż badane metody terapii na COVID19 przynoszą obniżenie „dotkliwości” choroby oraz czasu jej trwania. Dodatkowo w godzinach popołudniowych na rynku pojawiły się informacje z FED, iż Rezerwa rozpocznie dziś skup korporacyjnych ETF'ów w ramach SMCCF. W tle pojawiły się ponownie spekulacje dot. wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w USA. Rynek poszukuje pretekstów do wygenerowania zmienności stąd naprzemienne reakcje tłumaczone m.in. nadziejami na luzowanie lockdown'ów, a obawami o drugą falę zakażeń COVID19.
Lokalnie WIG20 został dziś wsparty przez sektor bankowy, gdzie Pekao zanotował 5,62% zwyżki podczas gdy PKO BP podbił o 3,73%. Wsparło to nastroje na całym sektorze bankowym stąd ponad 3,6% podbicie na sub-indeksie WIG-Banki. Przed sesją Pekao podał wyniki za I kw., które wyraźnie podbiły konsensus na poziomie zysku netto. Spadki, w ramach WIG20, zanotowały dziś tylko walory Dino Polska (-2,6%) oraz CCC (-1,13%). Ciekawie było również na mniejszych spółkach gdzie ponad 27% podbicia zanotowały walory Masterpharm. Blisko 20% zwyżki zaliczyły dziś też akcje Altus TFI oraz Trakcji. Na drugiej stronie tabeli (z ponad 15% spadkiem) widniały walory Elektrobudowy. Ponownie widoczna była podwyższona aktywność w ramach mniejszych spółek (oraz NC) wraz z dynamicznymi reakcjami na komunikaty emitentów.
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza, optymistyczna sesja nie zmienia jednak układu technicznego wokół WIG20. Główny indeks w dalszym ciągu oscyluje w ramach 1550 – 1670 pkt. Dzisiejsze podbicie pozwala nieco nadrobić „zaległości” wobec MSCI EM. W zakresie zmiany YTD w dalszym ciągu znajdujemy się w ogonie europejskich indeksów.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.