W trakcie wtorkowej sesji WIG20 wzrósł o 0,14%, notując 1594 pkt., podczas gdy mWIG40 spadł o 0,1%, a sWIG80 podbił o 0,11%. Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 1,164 mld z czego 912 mln to sam WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG0-Media notujący 2,85% zwyżki (wpływ ponad 4,4% wzrostu WPL). Na drugim końcu szali znalazł się WIG-Chemia ze spadkiem -1,52%.
Nastroje przed dzisiejszą sesją w Warszawie nie były zbyt pro-popytowe – WIG20 wyraźnie odstawał od parkietów zachodnich w poniedziałek. Podczas gdy DAX czy SPX wyznaczały nowe lokalne szczyty, krajowy indeks kontynuował ruchy w ramach konsolidacji. Globalnie można było zaobserwować lekkie podbicie nastrojów bazujące na optymizmie dot. luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID19 w kluczowych, globalnych gospodarkach. Co ciekawe jednak wzrosty na parkietach zachodnich odbywały się przy akompaniamencie podtrzymania nerwowości na rynku ropy, gdzie kontrakty na WTI tracił dziś, znów, przejściowo nawet 20%. Ostatecznie jednak pod koniec sesji w Europie amerykańskie indeksy znalazły się pod kreską, co rzutowało na niższe zamknięcia m.in. na DAX'ie. Warto pamiętać, iż obecnie, w USA, trwa sezon wynikowy. Inwestorzy czekają ponadto na jutrzejszy FED oraz czwartkowy EBC.
Lokalnie, w ramach WIG20, zaciążyły dziś akcje CDR (-2,4%) oraz telekomów (Play -5,3%, Orange -3,3%). Najsłabszą składową były dziś walory CCC notujące ponad 7% zniżkę. Spółka poinformowała o rozpoczęciu budowy księgi popytu na zapowiadane emisje akcji. Co ciekawe najmocniejszymi składowymi WIG20 był dziś Santander (zwyżką +3,58%) oraz Pekao (+1,92%). PKO BP zakończył obrót z 0,7% podbiciem. Możemy więc mówić o pewnym odreagowaniu na sektorze bankowym (WIG-Banki +1,43%) po okresie ostatniej słabości. Na szerokim rynku warto wspomnieć o podtrzymaniu aktywności obrotu na walorach XTB (TOP 8 dzisiejszych obrotów z 35 mln na „liczniku”. Ponadto obserwowaliśmy ponad 20% zwyżki akcji Biomedu Lublin (ostatecznie zamknięcie +18,4% na 3,8 PLN) po tym jak spółka poinformowała iż wraz z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie rozpoczynają współpracę w zakresie produkcji immunoglobuliny z osocza ludzkiego, pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARD-CoV-2.
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja nie zmienia znacząco układu technicznego wokół WIG20. W dalszym ciągu pozostajemy w ramach konsolidacji – aktualnie zmierzamy, ponownie, w kierunku wsparcia na 1550 pkt. Kluczowe dla oceny perspektyw wydaje się, zachowanie DAX/SPX i reakcja inwestorów na próby wybicia nowych lokalnych szczytów (najwyżej od drugiej połowy marca).