W trakcie wtorkowej sesji główny krajowy indeks, WIG20, spadł o ponad 4%, notując 1573 pkt. mWIG40 spadł o 2,48%, podczas gdy sWIG80 oddał 3,28%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 890 mln z czego 668 mln to WIG20. W zakresie sub-indeksów najmocniejszym był dziś WIG-Informatyka (0,86%), podczas gdy na drugim końcu szali widniał WIG-Moto (spadek o 6,63%).
Już przed sesją wydawało się, iż dzisiejszy dzień handlu może być nerwowy. W centrum zainteresowania znajdują się kwotowania ropy naftowej, gdzie wygasająca wczoraj seria majowych kontraktów kwotowana była nawet po -50 USD. Jest to wynikiem trwające pandemii, która ogranicza aktywność gospodarczą oraz faktu, iż na rynku „czarnego złota” występuje obecnie znaczna nadpodaż co powoduje problemy (i podwyższa koszty) przechowywania surowca. Abnormalna sytuacja na rynku ropy ponownie zasiała niepewność na rynkach i przypomniała inwestorom, iż po krótkim odbiciu, w dalszym ciągu znajdujemy się w teoretycznych układach risk-off.
Lokalnie, w zakresie WIG20, żadna ze spółek nie skończyła sesji na plusie. Najmocniej taniały walory CCC, które spadały dziś o ponad 8%. Z podobnej skali spadkiem (-7,85%) zakończył obrót Alior Bank. Presja podażowa widoczna była również na pozostałych składowych WIG-Banki. Przed sesją PKO BP podał, iż ostatnie obniżki stóp, zmiany dot. rezerwy obowiązkowej i decyzje instytucji monetarnych i nadzorczych przyniosą wpływ (-) na wynik netto rzędu 550-600mln PLN. O ponad 5% taniały dziś też akcje CelonPharmy, pomimo iż emitent poinformował przed sesją o zakończeniu analizy wstępnych wyników drugiej fazy badania klinicznego leku. Na mniejszych spółkach obserwowaliśmy dziś podbicie presji wokół sektora gamingowego, gdzie mniejsze walory traciły nawet ok. 20%. Na drugiej stronie tabeli (z ponad 11% podbiciem) widniały akcje, przecenionego ostatnio, Biomedu Lublin.
Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż globalnie rynki „dojrzały” do korekty 30% podbicia z dołków z połowy marca. Pretekstem oczywiście jest ostatnie zachowanie ropy naftowej. Dla części inwestorów detalicznych (wzrost aktywności w marcu/kwietniu wedle danych KDPW) będzie to pierwszy test rynku spadkowego. Z technicznego punktu widzenia najbliższa strefa wsparcia to okolice 1550-1510 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.