Czwartkowy handel na giełdzie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,52%, podczas gdy mWIG40 wzrósł o 1,0%, a sWIG80 o 1,22%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld PLN z czego 977 mln to sam WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG_Energia (wpływ ENG) ze wzrostem ponad 5%, na drugim końcu szali był WIG_Odzież ze spadkiem 3,31%.
Dzisiejsza sesja w Warszawie stanowi w dużej mierze dopełnienie wczorajszych wydarzeń rynkowych, gdzie kupujący musieli zmierzyć się z istotną luką na WIG20 (z 6-9/03). Zainicjowanie korekty wsparte dodatkowo zostało analogicznymi ruchami na parkietach zagranicznych. Wydarzeniem sesji była ponownie publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z ostatniego tygodnia dla USA. Tym razem inwestorzy musieli zmierzyć się z publikacją rzędu 5,245 mln. Tym razem jednak trudno było zaobserwować rozegranie scenariusza z ostatnich tygodni – w myśl zasady – im gorzej tym lepiej (gdyż możemy najpewniej liczyć na kolejne ruchy FED). Dziś amerykańskie indeksy, po odczycie, osunęły się poniżej punktu odniesienia.
Lokalnie wydarzeniem otwarcia były mocne zwyżki walorów Energii (ostatecznie +21,15%) po tym jak PKN zdecydował się na podwyższenie ceny w wezwaniu do 8,35 PLN (z 7 PLN wcześniej). Sam PKN Orlen stracił dziś nieco ponad 3%. W zakresie WIG20 podwyższoną aktywność mogliśmy ponownie zaobserwować na walorach CCC (-5,82%), które korygowały ostatnie podbicie. Najpewniej część inwestorów jest zawiedziona brakiem daty otwarcia galerii handlowych w ramach poluzowania obostrzeń związanych z epidemią. Na mniejszych walorach obserwowaliśmy reakcje na komunikaty ze spółek. Ponad 15% zwyżkowały dziś akcje LiveChat'a po tym jak spółka podzieliła się szacunkami za IV kw. Po drugiej stronie tabeli widniały spadki na akcjach Forte (ostatecznie -6,3%) - spółka podała szacunki wynikowe za I kw. Kolejną sesję z rzędu obserwowaliśmy podbicie obrotów na walorach Biomedu Lublin, gdzie inwestorzy spekulują pod wykorzystanie frakcjonowania osocza w ramach terapii związanych z COVID19. Z małego parkietu warto wspomnieć o ponad 40% wzrostach Innogene i CherrypickGames (po komunikatach ze spółek).
Z rynkowego punktu widzenia na większości indeksów dotarliśmy do istotnych poziomów oporu. Ok. 30% odbicie od marcowych dołków stało się dla części inwestorów sygnałem do realizacji krótkoterminowych zysków. WIG20 musi się obecnie zmierzyć z luką z początku marca, która działać będzie jako strefa podaży. W przypadku SPX kurs dotarł do mocniejszego oporu 2850 pkt. Wydarzenia kolejnych dni będą świadczyć na ile inwestorzy wierzą w działania podjęte przez banki centralne zdołają ograniczyć negatywny wpływ na światowe gospodarki, a na ile było to jedynie korekcyjne odbicie dynamiczny spadków.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.