W trakcie czwartkowego handlu WIG20 spadł o 2,05% zamykając się na dziennych minimach na poziomie 1822 pkt. mWIG40 stracił 0,68% podczas gdy sWIG80 „oddał” 0,38%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 783 mln z czego 642 mln przypadało na główny indeks. Najsłabszym sub-indeksem był dziś WIG-Paliwa ze spadkiem 3,68% (mocno ciążyły spadające walory PKN).
Początek handlu w Europie wypadł w relatywnie dobrych nastrojach – wcześniejsza sesja w USA przyniosła 4% wzrosty i również obrót w Azji zakończył się „na plusach”. Niestety już po godzinie optymizm wyparował, a globalne indeksy/futures spadły poniżej punktu odniesienia. Pogorszenie nastrojów wiązane jest dziś z doniesieniami ze stanu Kalifornii, gdzie tamtejsi decydenci wprowadzili – stan wyjątkowy („emergency”) w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronowirusa. Globalnie możemy powiedzieć, iż indeksy znajdują się na poziomach „ziemi niczyjej”. Krótkoterminowi gracze realizowali pozycje kupione pod rynkową panikę, sprzedający nie czują presji na dynamiczne skracanie portfela, a kupujący (wsparci ostatnią decyzją FED) wstrzymują się z zakupami czekając na kolejne doniesienia z „linii frontu” walki z wirusem. W ostatnim ruchu WIG20 spadł o ok. 365 pkt. (z okolic 2100 pkt. do 1735 pkt) podczas gdy odbicie przyniosło jedyne test 1910 pkt, co ogranicza aktywność inwestorów. Globalnie widoczne jest podtrzymanie nerwowości – europejski indeks strachu (oparty na Eurostoxx50) przetestował dziś ostatnie maksima.
W zakresie poszczególnych spółek – początek handlu przyniósł pozytywne reakcje na komunikaty m.in. dot. przychodów za luty (m/m ponad +50%) Boombita czy pozytywnej opinii dot. dotacji NCBiR dla CelonPharmy. Ostatecznie jednak wraz z przebiegiem sesji również te walory oddawały zwyżki kończąc obrót na ok. 1,7% zniżki. Najmocniej drożejącym dziś walorem były akcje HarperHygienics (HRP +31,6%), który łączony jest (z uwagi na produkty antybakteryjne) z potencjalnym wpływem koronawirusa na sprzedaż emitenta. W zakresie WIG20 na plusach handel zakończyły jedynie walory Play'a oraz DinoPolska, podczas gdy PGE czy Lotos zanotowały ponad 4% zniżki. Czekamy na informacje dot. kwartalnej rewizji indeksów (w tym WIG20).
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsze spadki, choć pesymistyczne, niwelują jedynie wzrosty z 03/03 nie zmieniając znacząco układu technicznego na wykresie WIG20. W dalszym ciągu kluczowe pozostaje zachowanie SPX, które przekłada się na nastroje wokół EM. Rynek pozostaje nerwowy, o czym świadczą wysokie poziomy tzw. indeksów strachu.