Czwartkowy handel na warszawskiej giełdzie przyniósł 1,5% spadek głównego indeksu, WIG20, do poziomu 2194 pkt. mWIG40 stracił 0,04%, a sWIG80 zyskał „kosmetyczne” 0,04%. Najsłabszym sub-indeksem był dziś WIG-Odzież, który (za sprawą spadków na CCC) stracił ponad 3%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 912 mln z czego 826 mln przypadło na WIG20.
Początek sesji w Europie był umiarkowanie optymistyczny – inwestorzy pozytywnie przyjęli wczorajsze cięcie (choć oczywiście w dużej mierze spodziewane) stóp przez FED. Również WIG20 otworzył się 2235 pkt. sygnalizując scenariusz kontynuacji wybicia. Sytuacja uległa jednak zmianie po tym jak na rynku pojawiły się doniesienia agencji Bloomberg, gdzie strona chińska powątpiewa czy jest możliwe osiągnięcie długoterminowego porozumienia handlowego z D. Trumpem. Przypomnijmy, iż ostatnio prezydent USA sygnalizował, że negocjacje posuwają się szybciej niż zakładano. W reakcji europejskie indeksy znalazły się pod kreską, a WIG20 zaczął pogłębiać intra-sesyjne minima. Krajowi inwestorzy musieli dodatkowo zmierzyć się z istotną przeceną dwóch istotnych walorów wchodzących w skład głównego indeksu. Akcje CCC straciły dziś blisko 10% (kurs 111,6 PLN), co implikuje wycenę firmy na poziomie 4,6 mld wobec 10 mld w kwietniu br. Obserwujemy więc kontynuację trendu spadkowego, gdzie inwestorzy obawiają się kondycji przejętych spółek zależnych oraz wyników sprzedażowych. Ponadto ponownie pod presją znalazły się akcje Aliora, które straciły dziś 7,86%. Bank wyceniany jest obecnie na 3,5 mld wobec ponad 8 mld w marcu br. Obserwujemy spekulacje dot. portfela kredytowego, wpływu wyroku TSUE oraz potencjalnych przejęć w wykonaniu PZU/Aliora. Przed sesją wyniki podał mBank (zgodne z oczekiwaniami), ale uwaga rynku skupia się głównie na spekulacjach dot. przejęcia. Prezes powiedział, że wolałby aby inwestorem strategicznym dla banku została instytucja, które nie ma jeszcze w Polsce. Na drugiej stronie tabeli WIG20 widniały dziś walory Play'a zyskujące 1,95%, a sam kurs powrócił powyżej ABB z początku września (30 PLN). Najmocniejsze wzrosty zanotowały dziś walory Larq'a (+17,57%). W dużej mierze jednak był to ruch korekcyjny po ostatnich mocnych spadkach (blisko 40%) po informacjach z zależnego Nextbike.
W ujęciu makro szybki szacunek GUS dot. inflacji za październik wyniósł spodziewane 2,5% r/r.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 spadł nie tylko poniżej niedawno przebitego oporu na 2225 pkt., ale również poniżej pełnego zakresu 2200 pkt. Główny warszawski indeks był dziś najsłabszym rynkiem w Europie (zaraz za węgierskim BUX'em).