W minionym tygodniu najważniejszy dla inwestorów miał być tzw. „Super Czwartek”. Tak się jednak nie stało. W tym tygodniu głównym wydarzeniem ma być kończące się w środę posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Okazuje się jednak, że niejako w między czasie wzmożoną uwagę zaczyna skupiać na sobie sektor technologiczny, który swoim zachowaniem może przyćmić spodziewaną podwyżkę stóp w USA.
W piątek na Wall Street doszło do znacznej przeceny spółek technologicznych. Indeks Nasdaq zniżkował o prawie 2%, a spadki szczególnie dotknęły duże spółki, które jednocześnie najbardziej od początku roku zyskały. Najwyraźniej inwestorzy doszli do wniosku, że warto zrealizować przynajmniej część zysków, do czego zachęcał ich zresztą raport Goldman Sachsa. Dzisiaj od początku dnia amerykańska przecena spółek nowych technologii wywoływała perturbacje na parkietach w Azji i Europie. Taniały przede wszystkim spółki technologiczne, między innymi kooperanci czy konkurencji takich gigantów jak Apple. W tym samym czasie bez większego echa przeszły wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji czy lokalnych we Włoszech. Mogło to nieco dziwić, gdyż w obu przypadkach można mówić o dość dużym pozytywnym zaskoczeniu. We Francji bowiem po miażdżące zwycięstwo idzie partia nowego prezydenta Macrona, z którym inwestorzy wiążą niemałe nadzieje. Z kolei we Włoszech sromotną porażkę ponieśli populiści, co również przyjąć można z niemałą ulgą. Pozytywny wpływ tych wydarzeń ograniczał się jednak do rynku długu, na którym zyskiwały obligacje krajów południa Europy. Parkiety akcyjne pozostawały pod wpływem przeceny spółek technologicznych.
W przypadku warszawskiego parkietu wpływ na wyceny akcji, szczególnie tych pod kontrolą Skarbu Państwa, zaczynają mieć zmiany w zarządach. W ostatnich dniach tyczy się to głównie dwóch banków pozostających pod kontrolą PZU. Okazuje się, że wieloletni prezes Pekao otarł się o utratę swojego stanowiska już w piątek, a na następcę Wojciecha Sobieraja z Aliora niekoniecznie jest typowana osoba z wewnątrz banku, co byłoby najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia inwestorów. W konsekwencji akcje obu instytucji taniały, szczególnie zniżkowały akcje Aliora, gdyż aż o prawie 4%. Niewiele mniej straciły walory mBanku czy PKO BP i to mimo informacji prasowej o trudnościach, jakie napotyka w sejmie ustawa prezydencka odnośnie zwrotu spreadów za kredyty walutowe. Zniżkowały jednak wszystkie segmenty rynku. Indeksy małych i średnich spółek straciły odpowiednio 1,4 i 1,1%. Krajowe blue chipy były nieco słabsze z końcową stratą równą 1,5%.
Łukasz Bugaj