Wobec wczorajszego odreagowania w USA, dzisiejsza sesja rozpoczęła się wzrostem. Otwarcie wypadło na poziomie 2513 pkt, czyli 8 pkt. powyżej wczorajszego zamknięcia. W ciągu pierwszej godziny WIG20 pobił tegoroczne maksima i sięgnął poziomu 2528 pkt. Jednak w dalszej części sesji nie było kontynuacji wzrostu, a w końcówce doszło do wyraźnego osłabienia.
O 11-tej opublikowano niemiecki indeks instytutu ZEW. Jego wartość 53,3 pkt. zaskoczyła negatywnie. Akcje europejskie zaczęły tracić na wartości. WIG20 również, choć nieznacznie, cofnął się do poziomu 2520 pkt. W następnych godzinach nic się nie działo aż do otwarcia sesji w USA. S&P500 otworzył się wzrostem, podobnie jak sesje w Europie, a następnie podążył w dół, zamykając lukę krótko przed 17:00. W reakcji na to WIG20 zsunął się na 2500 pkt, czyli poniżej kreski. Na zamknięciu bykom udało się go nieco podnieść, co dało ostatecznie wzrost o 0,2 proc.
Indeks rósł dziś głównie dzięki PGNIG (+2,5 proc.), PKN Orlen (+1,83 proc.) i Alior (+2,37 proc.). Spadające ceny miedzi ciągnęły dziś w dół KGHM (-1,6 proc.).
Wprawdzie wydźwięk tej sesji z uwagi na jej przebieg jest lekko negatywny, to udało się utrzymać 9 pkt. powyżej 2500 pkt. Jeśli otoczenie pozwoli, to powinniśmy zmierzać dalej na północ. Odnotowano dziś też pękniecie poziomu 4 zł za euro. Wprawdzie doszło do tego już wczoraj, ale dziś złoty umacniał się nadal do europejskiej waluty, schodząc poniżej 3,97. Taka informacja każe zwrócić uwagę na nasz kraj i być może przyciągnie kapitał na GPW. Ostatnie wzrosty dużych spółek zawdzięczamy prawdopodobnie napływowi zagranicznego kapitału.
Tymczasem w okolicy 2550 pkt. znajduje się ubiegłoroczny szczyt indeksu WIG20.