Miniony tydzień był bogaty w wydarzenia wpływające na ceny akcji i te potrafiły dynamicznie się zmieniać przy podwyższonej aktywności. Dzisiaj miało miejsce uspokojenie, któremu sprzyjało względnie puste kalendarium.
Drugi tydzień miesiąca z reguły jest dość skąpy w istotne rynkowe doniesienia, a jego początek upływa pod znakiem dalszego analizowania wcześniejszego comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Piątkowa wiadomość o liczbie nowoutworzonych miejsc pracy zaskoczyła pozytywnie i mimo ciągłej niechęci pracodawców do podwyższania wynagrodzeń, dość jednoznacznie odczytana została jako zachęta dla Rezerwy Federalnej do czerwcowej podwyżki stóp procentowych. To nie spodobało się amerykańskim inwestorom, którzy przecenili indeksy na Wall Street o ponad 1%. Dzisiaj spodziewać się można było pewnych negatywnych tego efektów w Europie i rzeczywiście w handlu dominowała ostrożność. Większych apetytów do spadków jednak nie było, a czynnikiem hamującym przed sprzedażą był oficjalnie dzisiaj rozpoczęty skup obligacji skarbowych przez EBC. Mniej korzystne były doniesienia z „frontu greckiego”, gdzie z uwagi na brak konkretnych planów reform, opóźnić się może wypłata środków pomocowych dla Aten. Hellada z kolei po raz kolejny przyciśnięta do muru przez eurogrupę może się zdecydować na referendum, by obywateli zapytać czy gotowi są na dalsze poświęcenia dla pozostania w strefie euro. Taniały głównie akcje greckich banków, a indeks giełdy ateńskiej zniżkując o ponad 4% wyróżniał się negatywnie.
W Warszawie indeksy małych i największych spółek zmieniły się niewiele względem piątkowego zamknięcia. Jedynie mWIG40 wzrósł o 0,5% i wyznaczył kolejne lokalne maksimum. Wszystko to działo się jednak przy skromnych obrotach, które na całym rynku nie przekroczyły 650 mln zł. Taki rozwój sytuacji można było więc uznać za remisowe rozdanie pomiędzy bykami a niedźwiedziami, którzy poniedziałek postanowili przeczekać bez większego premiowania jakiejkolwiek ze stron.
Łukasz Bugaj