Po sporych wzrostach w końcówce ubiegłego tygodnia, pojawiła się dziś niespodziewanie korekta. Głęboka i dynamiczna. Przyczyną spadków w Europie są wczorajsze duże zniżki w USA.
W czwartek DJIA wyraźnie wybił się ponad poziom wielokrotnie testowanych szczytów. Zanotował historyczny rekord. W piątek ta sama sztuka udała się S&P500, który od miesiąca dreptał w okolicy 2000 pkt, nie mogąc wyraźnie go sforsować. Na piątkowej sesji sięgnął 2020 pkt, co pozwoliło na okrzyknięcie sukcesu. Wczoraj oba indeksy spadły wyraźnie, przy czym S&P500 zanurkował znów pod 2000 pkt.
Zatem dziś od rana nastroje nie były najlepsze. Europa zaczęła pod kreską, a spadki pogłębiały się w trakcie notowań. Najsilniej tracił paryski CAC40 aż 1,8 proc. Mimo wczorajszych zniżek w USA, tak silne spadki były zaskoczeniem. Doszukiwano się różnych przyczyn – od rozpoczęcia przez USA bombardowań państwa islamskiego, po publikowane dziś indeksy PMI z Niemiec i całej strefy euro. PMI okazały się zresztą mniej więcej zgodne z prognozami.
Jeśli nie ma innych przyczyn, które nie są jeszcze znane szerokiemu ogółowi, to wygląda raczej na to, że wskutek ostatnich zwyżek zapanowała na rynku przesadna wiara w dalsze wzrosty, podczas gdy, rynek jest stosunkowo płytki. Przykładowo szeroki WIG pokonał w piątek kilkuletni szczyt z listopada ub. r. To go napędziło jeszcze na tej samej sesji. Zaangażowano wolne środki na zakupy i już w poniedziałek zabrakło pieniędzy na kontynuację ruchu. A dziś doszło do poważnej korekty. Jeszcze inną przyczyną mogą być obawy wywołane pogróżkami ze strony islamistów i pogłębione doniesieniami o aresztowaniach zamachowców. Wskazuje na to równoczesny spadek dolara i wzrost cen złota.
Wykres WIG20 nie zanotował teraz szczytów, ale trzeba zauważyć, że w czasie ostatnich 2 tygodni były dni ustalenia dywidend z blue chipów, które zaniżają kursy spółek o wartość wypłaty i co za tym idzie WIG20.