Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o -0,62%, do poziomu 2004 pkt. mWIG40 zyskał 1,8%, podczas gdy sWIG80 zanotował podbicie o 0,12%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 992 mln złotych.
Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach nie przyniosła większych zmian. Rynek śledzi trwające negocjacje pomiędzy Bidenem, a McCarthym dot. podniesienia limitu zadłużenia w USA. Trudno mówić jednak o bardziej nerwowych ruchach gdyż bazowy scenariusz zakłada osiągniecie porozumienia dopiero w formacie „za pięć dwunasta”. Globalne nastroje pozostają jednak relatywnie dobre, gdzie inwestorzy wyczekują obniżek stóp na horyzoncie, licząc równocześnie na uniknięcie scenariusza recesyjnego w USA.
Lokalnie, w ramach WIG20, obserwowaliśmy wyraźne podbicie PGE (+3,85%) za sprawą sygnałów z MAP dot. finalizacji projektu NABE (wyczekiwanie na decyzję KE). Ponad 3,8% rosły również walory CD Projektu. Na drugiej stronie tabeli widniały walory Kruka ze zniżką 1,37%. Na szerokim rynku obserwowaliśmy sporo reakcji kursów na wyniki za 1Q23 (m.in. Relpol).
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 przekroczył 2000 pkt., co jest najwyższym poziomem od 4 kwietnia 2022r. Dynamika ruchu była jednak przygaszona z uwagi na nieco gorsze nastroje na rynkach bazowych. Trend wzrostowy jest jednak kontynuowany.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.