Pierwsza sesja tygodnia w Warszawie przyniosła spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,49%, do poziomu 1714 pkt. mWIG40 zyskał 0,06% podczas gdy sWIG80 podbił o 0,18%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 875mln z czego 676 mln przypadło na indeks „blue chip'ów”.
Jeszcze przed startem rynku kasowego w Europie dało się zauważyć lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach. Pojawienie się nowego wariantu COVID19 podbiło obawy o kolejne obostrzenia w Chinach. Dodatkowo lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, z piątku, powodują iż rynek ponownie zaczyna spekulować pod mocniejszy ruch zacieśniający (rzędu 75pb) ze strony Fed'u. W obserwowaliśmy podbicie podaży wokół kryptowalut, gdzie Bitcoin tracił blisko 6,5%.
Lokalnie poniedziałek był dniem spod znaku podbicia podaży wokół spółek Skarbu Państwa na GPW. Szczególnie istotnie widoczne było to sektorze energetyczno- surowcowo-paliwowym, gdzie walory PGE straciły 5,35%, PGNiG -4,95%, KGHM -4,39% i PKN Orlen ze zniżką 3,76%. Powodem były weekendowe wypowiedzi Premiera, które sugerowały możliwe wprowadzenie nowego podatku „od nadzwyczajnych zysków” lub „mechanizmu dzielenia się wyższymi zyskami”. Rynek powiązał to oczywiście z wcześniejszymi spekulacjami dot. tzw. windfall tax, dotyczącego potencjalnie sektora energetyczno-paliwowego, jako tego który korzysta na ostatnich zmianach cen surowców i energii. W praktyce po raz kolejny materializuje się ryzyko regulacyjne związane ze spółkami SP. Na „dodatniej” stronie tabeli w WIG20 znajdowały się dziś m.in. Dino Polska (+2,82%) i Allegro (+2,21%).
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 cofnął się w ramy wcześniejszej konsolidacji 1650-1740 pkt. W szerszym ujęciu rynki pozostają pod wpływem dużej niepewności (obawy recesyjne) a dodatkową, krajową presję należy traktować jako czynnik podażowy.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.