Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur i Kopex: Jest szansa na połączenie już w sierpniu, efekty będą od razu

Udostępnij

Połączenie Famuru i Kopeksu może zaowocować powstaniem "narodowego championa", który podbije rynki światowe, uważają przedstawiciele zarządów obu spółek. Jeśli proces będzie przebiegać zgodnie z oczekiwaniami, jest szansa na przeprowadzenie transakcji w sierpniu, a pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już w momencie formalnego przejęcia przez Famur kontroli nad Kopeksem.

"To najważniejszy moment w dotychczasowej historii spółek Famur i Kopex. Przed nami okres, który może przynieść wiele korzyści. To szansa na stabilizację oraz znakomita baza dla rozwoju obu firm, a przez to także całego Śląska. Połączone spółki stanowiłyby jedną z większych firm przemysłowych w Polsce, która z pewnością mogłaby dołączyć do grupy championów narodowych, których tworzenie jest promowane w planie ministra Morawieckiego. Z tej perspektywy jeszcze bardziej realne stanie się podbijanie rynków światowych 'Polskim Kombajnem Górniczym' i innymi produktami, z których jako polscy producenci jesteśmy znani już od wielu lat. Chciałbym, aby przyszłe połączenie potencjałów było wspólnym dziełem akcjonariuszy i pracowników spółek Famur i Kopex" - powiedział prezes Famuru Mirosław Bendzera, cytowany w komunikacie.

Ma on nadzieję, że biorąc pod uwagę trudną sytuację sektora, podjęcie kluczowych decyzji ze strony wierzycieli Kopeksu oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zostanie zrealizowane jak najszybciej z uwzględnieniem obecnych warunków rynkowych.

"Jest to absolutnie kluczowe dla powodzenia całego procesu. Jeśli harmonogram będzie przebiegać zgodnie z naszymi oczekiwaniami, mamy szansę przeprowadzić transakcję w sierpniu, a pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już w momencie formalnego przejęcia przez Famur kontroli nad Kopeksem" - dodał.

Prezes Kopeksu Bogusław Bobrowski uważa, że tego typu fuzja niesie za sobą wzmocnienie sektora wytwórców maszyn i urządzeń górniczych. Według niego, produkty w obu Grupach w znakomitej większości uzupełniają się i oferują konsumentom kompleksową usługę w ramach szeroko pojętych inwestycji w sektorze - od projektowania głównych wyrobisk poprzez wykonawstwo kapitalnych wyrobisk kamiennych, po dobór optymalnego w danych warunkach wyposażenia eksploatacyjnego i transportowego.

"Takie działania z jednej strony pozwolą na stabilniejsze funkcjonowanie oraz pewność dostępu do tego typu usług na rynku polskim, a z drugiej - zmniejszą konkurencję polsko-polską na rynkach międzynarodowych. Jestem przekonany, że połączenie obu Grup jest najlepszą z możliwości dalszego funkcjonowania zarówno Grupy Kopex, jak i Grupy Famur w obecnych warunkach, przy ograniczonym dostępie do finansowania zewnętrznego. Celem planowanej transakcji jest doprowadzenie do powstania silnej i nowoczesnej Grupy, która w mojej ocenie będzie miała realny potencjał, aby zostać światowym liderem w produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego. Lista korzyści do osiągnięcia dzięki przyszłemu połączeniu jest naprawdę długa. Uważam, że polscy klienci połączonych podmiotów zyskaliby dostawcę jeszcze silniej skoncentrowanego na dostarczaniu kompleksowych produktów i usług najwyższej jakości z wyższym potencjałem kapitałowym oraz większymi możliwościami finansowymi. Na rynku międzynarodowym połączenie sił umocniłoby naszą pozycję względem pozostałych producentów oraz pozwoliłoby na skuteczniejsze konkurowanie z nimi" - wskazał Bobrowski.

Spółka celowa TDJ S.A. - dominującego akcjonariusza Famuru - zawarła dziś z Krzysztofem Jędrzejewskim umowę warunkową nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopex. Warunkami wejścia w życie umowy są: uzyskanie zgody UOKiK, pozytywne wyniki due diligence, które będzie przeprowadzone w okresie następnych trzech miesięcy oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.

Spełnienie warunków tej umowy umożliwi zbudowanie w przyszłości jednego silnego podmiotu opierającego się zarówno o FMF (FAMUR), jak i o Kopex. Warunkiem kluczowym tej transakcji jest kwestia wypracowania porozumienia z obecnymi wierzycielami grupy kapitałowej Kopex, które umożliwi stabilizację źródeł finansowania Grupy w długim terminie. Konsolidacja to w obecnej sytuacji rynkowej właściwy kierunek rozwoju dla obu firm, a planowana  operacja oznacza możliwość istotnego zwiększenia skali, jakości i efektywności prowadzonych działań na rynku krajowym i zagranicznym.

Podstawową działalnością Grupy KPX (KOPEX) jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1 093,68 mln zł skonsolidowanych przychodów.

TDJ to polska, prywatna, firma inwestycyjna, prowadząca od ponad 30 lat działalność w wielu sektorach gospodarki. Jest większościowym akcjonariuszem spółek: Famur, Polskiej Grupy Odlewniczej, Pemug, Zamet Industry, Fugo oraz spółki Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze "Glinik".

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus