Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Waterland: Kredyt Inkaso zostanie na GPW, ma zwiększać obecność za granicą

Udostępnij

Fundusz Waterland Private Equity Investments - większościowy akcjonariusz KRI (KREDYTIN) - chce, żeby spółka pozostała na GPW i rozwijała się szybciej niż dotychczas, m.in. zwiększając obecność za granicą, poinformował menedżer inwestycyjny funduszu Tomasz Karpiński. Jest otwarty na rozmowy ze spółką BST (BEST) - mniejszościowym akcjonariuszem Kredyt Inkaso.

"Kredyt Inkaso działa na różnych rynkach i będziemy szczególną uwagę poświęcać najbardziej rentownym z nich. Zakładamy organiczny rozwój poprzez kupowanie portfeli z naciskiem na zagranicę, jak również komplementarne przejęcia na wybranych rynkach. Chcemy, żeby Kredyt Inkaso zostało na GPW. Jest to istotny element, również dla obligatariuszy spółki" - powiedział Karpiński podczas spotkania z dziennikarzami. 

Szef warszawskiego biura Waterland Maciej Szymański wskazał, że fundusz jako akcjonariusz Kredyt Inkaso celuje w szybszy rozwój spółki niż dotychczas. "Wszystkie narzędzia do rozwoju Kredyt Inkaso są w naszych rękach. Obecność na giełdzie pomaga chociażby w finansowaniu działalności" - powiedział Szymański. 

Według słów przedstawicieli Waterland, Kredyt Inkaso będzie teraz bardziej skupiać na inwestowaniu na swój rachunek, ze wsparciem funduszu. Jednak nie wykluczają oni takich przedsięwzięć, jak chociażby wcześniejsza współpraca z Altus TFI.

Szymański podkreślił, że przesłanki, jakimi kierował się fundusz przy inwestycji w Kredyt Inkaso to m.in. fakt, że jest to firma z długą historią, działająca na kilku rynkach, przez co udowodniła, że potrafi rozwijać się również za granicą. Ponadto byli udziałowcy finansowi, którzy chcieli wyjść ze spółki, co tworzyło możliwość przejęcia kontroli. 

Jak wskazali przedstawiciele Waterland, są otwarci na rozmowy ze spółką Best - mniejszościowym akcjonariuszem Kredyt Inkaso. 

"Chcemy zająć się obecnie Kredyt Inkaso i poświęcić najbliższe tygodnie na pracę z zarządem. Jesteśmy w kontakcie z Best i przyszła formuła jest kwestią otwartą" - powiedział Szymański. 

Według jego słów, nie można wykluczyć żadnego scenariusza, w tym m.in. potencjalnej konsolidacji lub pozostania Best w akcjonariacie Kredyt Inkaso. 

"Jesteśmy też zainteresowani zwiększeniem udziału w Kredyt Inkaso, ale jest to kwestia ceny" - stwierdził przedstawiciel Waterland PE. 

Na początku września WPEF VI Holding V B.V. - należący do Waterland Private Equity Investments B.V. - skupił w wezwaniu na akcje Kredyt Inkaso 7 911 380 walorów, stanowiących ok. 61,16% kapitału spółki.

Zakup akcji Kredyt Inkaso będzie pierwszą platformą inwestycyjną funduszu w Polsce i największą inwestycją w tym regionie Europy.

Kredyt Inkaso od lat należy do czołówki firm zarządzających wierzytelnościami. Jako pierwsza w Polsce zaczęła inwestować w pakiety wierzytelności w 2001 r. Grupa Kapitałowa Kredyt Inkaso rozwija działalność również w Rosji, Rumunii i Bułgarii. Od 2007 r. spółka notowana jest na GPW.

Waterland to niezależny fundusz private equity zarządzający inwestycjami o wartości ponad 4 mld euro.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus