- skonsolidowane przychody w 1H 2020 na poziomie 527,5 mln PLN, +24,6% rok do roku (r/r)
- marża brutto ze sprzedaży na koniec czerwca 2020 na poziomie 14,1% wobec 10% przed rokiem
- zysk operacyjny w wysokości 44,2 mln PLN, +68,7% r/r; wyraźny wzrost zysku netto o 90,9% r/r, do 33,4 mln PLN
- bezpieczna pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec czerwca 2020 wynosił 112,3 mln PLN; dodatnie przepływy operacyjne w 1H 2020 na poziomie +69 mln PLN
- bezpieczny poziom zadłużenia: wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 1,19
- stały monitoring sytuacji biznesowej we wszystkich segmentach w związku
z pandemią koronawirusa
Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 1H 2020. Przychody Grupy wzrosły w omawianym okresie o 24,6% r/r i wyniosły 527,5 mln PLN. Rentowność brutto ze sprzedaży poprawiła się o 4,1 p.p. r/r do 14,1%, co zaowocowało zwiększeniem zysku brutto do 74,3 mln PLN (+77% r/r). Zysk operacyjny Grupy w 1H 2020 zwiększył się o 68,7% r/r do 44,2 mln PLN. Grupa zakończyła 1H 2020 zyskiem netto na poziomie 33,4 mln PLN, co oznacza wzrost o 90,9% r/r.
W samym 2Q 2020 Grupa osiągnęła 322,5 mln PLN przychodów, 51 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży, 32,7 mln PLN zysku z działalności operacyjnej i 25,3 mln PLN zysku netto.
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w I półroczu 2020 wyniosły w Grupie +69 mln PLN. Na koniec czerwca 2020 stan środków pieniężnych wynosił 112,3 mln PLN, wskaźnik dług netto/EBITDA był na poziomie 1,19
Segment deweloperski
W 1H 2020 znaczący w ujęciu rok do roku kontrybucję do wyniku Grupy miał segment deweloperski. Przychody segmentu wzrosły w tym czasie trzykrotnie, do 188,2 mln PLN (37% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 29,8 mln PLN. Grupa rozpoznała w omawianym okresie sprzedaż 437 lokali. W 1H 2020 oddane do użytku zostały trzy inwestycje: Nowe Rokitki V i VI (139 lokali), Grano Residence (282 lokale) i Foresta (157 lokali). Udana realizacja Grano Residece potwierdza słuszność obranej przez Grupę DEKPOL strategii, polegającej na realizacji wysokomarżowych projektów deweloperskich – zarówno w segmencie premium, jak i popularnym. Na koniec czerwca 2020 w ofercie Grupy dostępne do sprzedaży było 136 lokali. Do rozpoznania w 2020 roku pozostanie około 250 lokali w 9 projektach Grupy. Posiadany bank ziemi pozwala Grupie na wprowadzenie do oferty łącznie ok. 5 tys. lokali na ponad 230 tys. mkw. PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkań).
Segment generalnego wykonawstwa
Segment generalnego wykonawstwa (GW) pozostaje największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym 54% w 1H 2020. Grupa ma ugruntowaną pozycję na rynku i wysoki poziom referencji, dzięki czemu współpracuje z liderami dynamicznie rosnącego rynku powierzchni magazynowych. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 283,4 mln PLN (-5% r/r), pomimo trudnych warunków rynkowych związanych z okresem ogłoszonej pandemii związanej z wirusem COVID-19, a zysk operacyjny zwiększył się o 6,7% r/r, do 19 mln PLN. Także w segmencie GW realizowana jest strategia zwiększania wartości świadczonych usług. Wartość realizowanych projektów segmentu na koniec czerwca 2020 wynosiła 650 mln PLN (projekty zewnętrzne, wartość umowna), z czego do realizacji – w głównej mierze w 2020 – pozostają prace o wartości ok. 350 mln PLN. Dodatkowo w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości pozostającej do realizacji po 1H 2020 roku wynoszącej ponad 65 mln PLN netto. Do ważniejszych projektów realizowanych w segmencie GW w omawianym okresie należy m.in. budowa zakładu produkcyjno-magazynowego z zapleczem biurowym dla Iglotex S.A., budowa centrum magazynowo –produkcyjnego z zapleczem socjalno-biurowym Tricity North Sp. o.o. czy wykonanie obiektu magazynowo-produkcyjno-biurowego z zapleczami socjalno- biurowymi dla 7R S.A. Obecnie procedowane są umowy nowych inwestycji o łącznej wartości ponad 200 mln zł netto, które wejdą w fazę realizacji w drugiej połowie roku 2020.
Segment produkcji osprzętu
Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych odpowiadał w 1H 2020 za blisko 7% przychodów Grupy DEKPOL. Jego przychody wyniosły w omawianym okresie 36,7 mln PLN, a zysk operacyjny 4,5 mln PLN. Segment ten został dotknięty skutkami koronawirusa., w szczególności w obszarze OEM. Spadek sprzedaży częściowo udało się skompensować zamówieniami z obszaru aftermarket. Oczekiwana jest stopniowa odbudowa sprzedaży w miarę znoszenia obostrzeń na poszczególnych rynkach (ok 95% sprzedaży to eksport) oraz w związku z rosnącą liczbą zapytań dot. produkcji osprzętów, które dotychczas wytwarzane były w Chinach i na innych rynkach poza Europą. W czerwcu br. Dekpol Steel rozpoczął rozmowy handlowe z jednym z czołowych producentów maszyn budowlanych na świecie, których celem jest ulokowanie produkcji w zakładzie w ramach Grupy Dekpol. Okres lockdown wykorzystano dodatkowo do dalszej optymalizacji i automatyzacji procesów produkcji oraz rekrutacji pracowników produkcyjnych.
Komentarz Zarządu do wyników 1Q 2020 i perspektyw na kolejne kwartały
Wyniki osiągnięte przez Grupę DEKPOL w pierwszym półroczu 2020, mimo wymagającego otoczenia, były bardzo satysfakcjonujące. Każdy z trzech segmentów naszej działalności konsekwentnie realizuje założoną strategię. W segmencie deweloperskim koncentrujemy się na realizacji wysokomarżowych projektów i stabilizacji wyników finansowych w kolejnych latach. Zamierzamy sukcesywnie rozszerzać swoją działalność na rynek warszawski oraz wrocławski, realizując inwestycje komercyjne i mieszkaniowe w dobrych lokalizacjach, z dbałością o ich atrakcyjną stopę zwrotu. W naszym największym segmencie generalnego wykonawstwa stawiamy na zrównoważony rozwój, korzystając z naszego długoletniego doświadczenia i doskonałych referencji od naszych partnerów biznesowych. Wyróżnia nas jakość i terminowości realizacji oraz wypracowany model z naszymi wieloletnimi klientami, dla których jesteśmy sprawdzonym partnerem. Segment osprzętu, kontynuuje rozwój i ekspansję na rynki zagraniczne, ale także intensyfikuje działalność sprzedażową w Polsce, między innymi poprzez działania rozwijanego departamentu handlowego. Segment ten relatywnie najmocniej odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, ale jednocześnie wykorzystał ten trudny czas do dalszej optymalizacji i automatyzacji produkcji oraz pozyskania nowych pracowników. Jesteśmy przekonani, że wzmocni to naszą pozycję na rynku. Już współpracujemy z takimi klientami jak: Doosan Bobcat, CAT czy Komatsu i liczymy na to, że współpraca z międzynarodowymi producentami maszyn budowlanych będzie się rozwijać. Widzimy szansę na dalszy rozwój, przez pryzmat podejmowanych działań firm międzynarodowych wywołany zerwanymi łańcuchami logistycznymi, poprzez zamiary relokacji produkcji z rynków np. azjatyckich do Europy. Równocześnie jako Grupa w dalszym ciągu poszukujemy okazji biznesowych, monitorując rynek także pod kątem skutków i szans, jakie niesie ze sobą pandemia. Po dacie bilansowej podpisaliśmy list intencyjny, w myśl którego rozpoczniemy działalność na rynku fotowoltaiki – w naszej opinii to dobry moment do rozpoczęcia budowy naszych kompetencji w dynamicznie rosnącym segmencie zielonej energii – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.
Sytuacja finansowa Grupy DEKPOL jest stabilna i bezpieczna. Nawet w wymagającym otoczeniu potrafimy skuteczne zarządzać kapitałem, utrzymując bardzo satysfakcjonującą rentowność realizowanych projektów. Grupa ma silną pozycję gotówkową, naszym celem jest prowadzenie bezpiecznych i świadomych działań w obszarze zarządzania finansami Grupy, co jest szczególnie doceniane przez naszych partnerów biznesowych zwłaszcza w tych turbulentnych czasach. Wnikliwie monitorujemy sytuację makroekonomiczną, by jak najlepiej być przygotowanym do zachodzących zmian i wzmacniać naszą pozycję konkurencyjną - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy DEKPOL S.A.