LKD (LOKUM), oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i w Krakowie, odnotował 70% spadek sprzedaży r/r. Po trzech kwartałach 2019 r. umowami deweloperskimi i przedwstępnymi objętych było 235 mieszkań, wobec 784 rok wcześniej. W tym czasie Grupa przekazała klientom łącznie 538 lokali.
W samym III kw. 2019 r. Grupa Lokum Deweloper, podpisała 64 umowy deweloperskie i przedwstępne, w porównaniu do 253 umów w analogicznym okresie roku 2018 (spadek o 75% r/r). W wyniku III kwartału rozpoznanych zostało 40 lokali. Na koniec września Spółki z Grupy miały zawartych 25 umów rezerwacyjnych, tj. o 88% mniej niż na koniec III kwartału 2018 roku, kiedy było ich 206.
O niskich wynikach sprzedażowych decyduje mała pula mieszkań w ofercie Grupy. Sytuacja spowodowana jest przedłużającymi się postępowaniami administracyjnymi procesowanymi obecnie przez Lokum Deweloper, które wstrzymują start zaplanowanych inwestycji.
– Utrzymujący się w trzecim kwartale 2019 r. niski poziom sprzedaży jest wynikiem ograniczonej oferty. Przeciągające się procedury administracyjne skutkują opóźnieniami w uzyskiwaniu ostatecznych pozwoleń na budowę, a co za tym idzie – blokują rozpoczęcie nowych inwestycji zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie – wyjaśnia Bartosz Kuźniar, Prezes Zarządu Lokum Deweloper. – Obecnie nasza oferta mieszkań jest niewielka, ale cały czas pracujemy nad jej rozbudowaniem. We wrześniu wprowadziliśmy do sprzedaży nową inwestycję – osiedle Lokum Monte w podwrocławskiej Sobótce. Do wiosny 2020 roku nie spodziewamy się istotnej poprawy wyników sprzedaży – dodaje Prezes Kuźniar.
Aktualnie Grupa posiada w ofercie 261 lokali, a w realizacji jest 840 mieszkań – głównie we wrocławskich inwestycjach. Te dane dla roku ubiegłego wynosiły odpowiednio: 637 i 1279 sztuk.
Na koniec III kwartału Grupa zrealizowała potencjał rozpoznań na 2019 rok w 87% (773 lokale zostały rozpoznane oraz objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi). Ten sam wskaźnik dla roku 2020 wynosi 75% (271 lokali z 362).
W sierpniu 2019 r. Grupa wycofała z oferty Lokum Smart City. Powodem było oprotestowanie otrzymanej przez Lokum Deweloper decyzji o pozwoleniu na budowę, długi czas oczekiwania na zakończenie procesu uzyskiwania ostateczności postanowienia, a w konsekwencji brak możliwości określenia terminu, w którym Grupa będzie mogła rozpocząć realizację inwestycji.