Wstrzymanie dostaw pary technologicznej wskutek wypowiedzenia umowy przez jej jedynego dostawcę, zmusiło CIECH Soda Romania („CSR”) do tymczasowego zatrzymania produkcji. Spółka wykorzysta wymuszony postój w celu konserwacji urządzeń. CIECH jest gotowy do kontynuowania rozmów z dostawcą pary, elektrociepłownią CET Govora („CET”), ale w obliczu dotychczasowego braku porozumienia odnośnie ceny, prowadzi analizy potencjalnych kolejnych kroków dotyczących przyszłości zakładu. Dalsze kierunkowe decyzje w tej sprawie zostaną podjęte do końca roku. Ewentualne trwałe zatrzymanie produkcji w Rumunii nie powinno zagrozić osiągnięciu celu EBITDA (Z) Grupy CIE (CIECH) w wysokości ponad 900 mln zł w 2021 roku, określonego w aktualnej strategii Grupy.
W czerwcu br. elektrociepłownia CET, jedyny dostępny dostawca pary technologicznej, wypowiedziała CSR umowę na dostawy pary, jednocześnie proponując podwyżkę jej ceny o 135 proc. w stosunku do roku 2018 (wliczając koszt certyfikatów CO2). W związku z brakiem porozumienia, mimo otwartej postawy CIECH, w sierpniu spółka poinformowała o przygotowaniu do możliwego zatrzymania zakładu w Rumunii. Kolejne tury rozmów przeprowadzone w ostatnich tygodniach nie przyniosły rezultatu, a zaproponowana cena pary przez CET była nadal wyższa o ok. 120 proc. w porównaniu do 2018 roku (z uwzględnieniem kosztów CO2). CIECH nie jest w stanie zaakceptować jakiejkolwiek podwyżki w stosunku do dotychczas obowiązującego poziomu ceny, ponieważ powodowałaby ona trwałą nierentowność działalności biznesowej.
Mimo tymczasowego wstrzymania produkcji, CIECH jest nadal otwarty na rozmowy z CET dotyczące wznowienia dostaw pary, natomiast jednocześnie prowadzi zaawansowane analizy dotyczące dostępnych opcji, w tym m.in. pozyskania nowego źródła pary o racjonalnym koszcie. Grupa prowadzi analizę możliwości wznowienia produkcji po przestoju, który może trwać do momentu pojawienia się ekonomicznie racjonalnego rozwiązania. Dla zapewnienia możliwości generowania przez CSR zysków w przyszłości, konieczne jest zawarcie długoterminowych umów ze wszystkimi strategicznymi dostawcami (kamień wapienny, solanka), gwarantujących przewidywalność kosztową w kolejnych latach.
- Tymczasowe zatrzymanie produkcji daje nam możliwość analizy dostępnych opcji – każdą z nich uważnie rozważamy. Niestety, do czasu pozyskania racjonalnego kosztowo źródła pary, nie widzimy możliwości prowadzenia rentownej działalności biznesowej w Rumunii, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na to, żeby straty CSR obciążały wynik całej Grupy. Każda podwyżka ceny pary technologicznej ponad poziom obowiązujący do 18 września spowodowałaby straty rumuńskiej fabryki. W tej sytuacji jednym racjonalnym rozwiązaniem jest tymczasowe zatrzymanie produkcji - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.
CIECH przygotował optymalny pakiet osłonowy dla pracowników, uwzględniający program dobrowolnych odejść, działania z zakresu outplacementu i możliwą relokację części pracowników do innych fabryk Grupy.
Ewentualne trwałe zatrzymanie zakładu w Rumunii nie powinno zagrozić osiągnięciu celu EBITDA (Z) Grupy CIECH w wysokości ponad 900 mln zł w 2021 roku, określonego w aktualnej strategii Grupy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat CIECH uratował rumuńskie zakłady przed bankructwem oraz podejmował ogromne wysiłki w celu ich rozwoju. W latach 2006-2018 Grupa CIECH zainwestowała w Rumunii ponad 100 mln euro, dzięki czemu gruntownie zmodernizowała proces produkcji oraz rozbudowała moce produkcyjne fabryki. Dzięki zrealizowanym inwestycjom produkty CIECH Soda Romania trafiają m.in. do Europy, Azji czy Afryki.