17 września 2019 r. na parkiecie rynku NewConnect zadebiutowała spółka CARPATHIA CAPITAL S.A.
CRC (CARPATHIA) jest 381. spółką notowaną na NewConnect oraz 10. debiutem na tym rynku w 2019 roku.
Przedmiotem działalności Carpathia Capital S.A. jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów. Celem Emitenta jest wzrost wartości posiadanych aktywów w wyniku wzrostu wartości lokat. Spółka realizuje politykę aktywnego zarządzania, co oznacza, że stopień zaangażowania Emitenta w poszczególne kategorie lokat jest zmienny i zależny od relacji pomiędzy oczekiwanymi stopami zwrotu, a ponoszonym ryzykiem. Spółka działa w imieniu własnym i na własną rzecz, i nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego.
Carpathia Capital S.A. funkcjonuje jako fundusz typu preIPO, co oznacza, że Emitent obejmuje instrumenty finansowe podmiotów, które w perspektywie do 12 miesięcy zostaną wprowadzone do zorganizowanego systemu obrotu. Działalność Emitenta nie ma charakteru funduszu venture capital, jednak jest do niego zbliżona. Wynika to z faktu, że Emitent dokonuje inwestycji w podmioty niepubliczne za kapitał pochodzący od inwestorów prywatnych. Od typowego funduszu venture capital przedmiot działalności Spółki odróżnia brak nabywania pakietu kontrolnego w podmiotach będących przedmiotem inwestycji, co do zasady brak kontroli nad ich działalnością operacyjną oraz krótszy horyzont inwestycyjny (łącznie z możliwością sprzedaży instrumentów finansowych jeszcze przed ich wprowadzeniem do obrotu).
Emitent zakłada, że jako Alternatywna Spółka Inwestycyjna będzie pozyskiwał kapitał na prowadzenie działalności inwestycyjnej w drodze emisji nowych akcji. W przypadku przeprowadzania emisji prywatnych z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy Zarząd Emitenta zakłada, że cena akcji w ofercie zostanie ustalona na poziomie nie niższym niż wartość księgowa przypadająca na jedną akcję przy uwzględnieniu zadeklarowanej, ale niewypłaconej dywidendy wyznaczonej w oparciu o dane z ostatniego publicznie dostępnego raportu okresowego. W przypadku przeprowadzenia emisji publicznej z zachowaniem prawa poboru, cena akcji zostanie ustalona przez Walne Zgromadzenie. Ponadto należy wskazać, że z uwagi na posiadanie statusu ASI możliwość pozyskiwania środków w drodze emisji prywatnych jest ograniczona. Zgodnie z art. 70f ustawy o funduszach podmioty posiadające status ASI mogą przeprowadzać oferty prywatne skierowane wyłącznie do klientów profesjonalnych. Oferta akcji serii E przeprowadzona w trybie oferty prywatnej skierowana została za pośrednictwem podmiotu wchodzącego w skład tej samej grupy kapitałowej co Emitent – Domu Maklerskiego INC S.A. – wyłącznie do klientów profesjonalnych.
W przyszłości, w przypadku przeprowadzania ofert prywatnych, Emitent zamierza korzystać z usług Domu Maklerskiego INC S.A. celem prowadzenia działalności zgodnie z art. 70f ustawy o funduszach. Ponadto Emitent nie wyklucza, że będzie przeprowadzał oferty publiczne, które nie posiadają ograniczenia w zakresie kierowania oferty wyłącznie do klientów profesjonalnych.