Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: TFI Allianz Polska (I kwartał 2025)

Udostępnij

Portfel krajowych akcji w TFI Allianz Polska na koniec I kwartału przekroczył wartość7,6 mld zł. To lider wśród krajowych TFI jeśli chodzi o skalę zaangażowania na warszawskiej giełdzie. To, co wyróżnia tą instytucję na tle innych graczy to dość duża koncentracja portfela, który składa się z 60- 70 spółek. Pierwszy kwartał przyniósł wzrost powyżej górnej granicy i zarazem sporą aktywność zarządzających. Zdecydowali się oni pozbyć 3 papierów wprowadzając jednocześnie 8 nowości. Zmiany dotknęły również pozostałych składowych portfela, bo wzrost lub spadek zaangażowania dotknął w sumie 61 pozycji. Według naszych szacunków rekordowe mogły być też wartości zawartych transakcji, których wartość po stronie kupna mogła przekroczyć 1 mld złotych. Po stronie sprzedaży była wyższa. Na widoczny wzrost aktywności nakłada się informacja o rezygnacji Adama Łukojcia z pracy w tym TFI.

Na początku lutego 2025 Adam Łukojć za pośrednictwem swojego profilu na LinkedIn poinformował świat o odejściu z TFI Allianz Polska, w którym przez 8 lat zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Zarządzania Portfelami Akcyjnymi i zarządzał funduszami akcyjnymi. Co ciekawe, jego nowy rozdział w CV będzie pisany w giełdowym Captor Therapeutics w roli dyrektora ds. finansowych. Z reguły nowa osoba odpowiedzialna za zarządzanie w TFI to nowe porządki. Nie przesądzając jak jest w tej sytuacji sprawdźmy czego dotyczyły zmiany, wprowadzone do portfeli akcji notowanych na GPW.
Spółki, których w portfelach tych funduszy już nie znajdziemy to ALL (AILLERON), ART (ARTIFEX) oraz 1AT (ATAL). Jednak to nie te pozycje zdecydowały o pozyskaniu ponad 1 mld zł.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus