Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mabion podsumował 2024 i przyjął strategię na lata 2025-2030

Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.
Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.
Udostępnij
  • Mabion zakończył transformację Spółki w CDMO o profilu biologicznym (ang. Contract Development and Manufacturing Organization)
  • W latach 2023-2024 Mabion zrealizował większość celów strategicznych, które obejmowały: zmianę modelu biznesowego, transformację Spółki, modernizację zakładu, zwiększenie rozpoznawalności oraz sfinansowanie kluczowych inwestycji ze środków wygenerowanych z usług CDMO
  • W okresie 2023-2024 Mabion osiągnął z tytułu świadczenia usług CDMO 221 mln PLN przychodów oraz 64 mln PLN zysku EBITDA, równolegle inwestując ponad 50 mln PLN w dalszy rozwój biznesu
  • W oparciu o doświadczenia z dwuletniego okresu realizacji Strategii na lata 2023-2027, Mabion dokonał jej aktualizacji i przyjął Strategię na lata 2025-2030, uwzględniając nowy horyzont czasowy, lepsze perspektywy Spółki po realizacji celów w latach 2023-2024 oraz aktualne możliwości i potrzeby finansowe
  • Nowa Strategia zakłada zawieranie strategicznych partnerstw z firmami z branży o ugruntowanym doświadczeniu w wybranych obszarach w celu rozszerzenia oferty, optymalnego wykorzystania posiadanych zasobów wytwórczych i koncentracji na realizacji usług generujących najwyższe zyski
  • Istotnym elementem Strategii jest wdrażanie wniosków z projektu „Max Capacity” tj. optymalnego wykorzystania obecnych zasobów, który zwiększa roczny potencjał przychodowy w latach 2026-2028 z 150-200 mln PLN do 150-350 mln PLN
  • Strategia 2025-2030 podtrzymuje i jednocześnie zmienia plan budowy oraz uruchomienia nowego zakładu Mabion II. Zaktualizowana koncepcja opiera się na budowie podzielonej na etapy. Budowa pierwszego modułu Mabion II planowana jest w latach 2026-2028, a jego uruchomienie w Q1 2029 roku, zwiększając potencjał przychodowy Spółki do 400-500 mln PLN rocznie.
  • Modułowa technologia budowy Mabion II powinna skrócić czas realizacji etapu I do ok. 35 miesięcy, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie ok. 180-220 mln PLN (za etap I). Nowy zakład umożliwi komercyjne wytwarzanie DS (ang. Drug Substance) zgodnie z wytycznymi amerykańskiej FDA (ang. Food and Drug Administration).
  • Mabion podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, w którym zakończył rozpoznawanie wpływów z Novavax w ramach okresu gwarantowanego, co wpłynęło na osiągnięte dynamiki w ujęciu rok do roku
  • W 2024 roku Mabion wypracował wyniki po korekcie o zdarzenie jednorazowe*:

*4,8 mln PLN odpisu z tytułu aktualizacji wartości zapasów stanowiących leki referencyjne zakupione w celu realizacji projektu MabionCD20

  • 69,0 mln PLN przychodów,
  • 6,3 mln PLN EBITDA,
  • -2,4 mln PLN EBIT,
  • -1,5 mln PLN straty netto.
  • Planowany rozwój zgodny z założeniami Strategii na lata 2025-2030 identyfikuje lukę kapitałową w latach 2025-2026 na poziomie ok. 50-70 mln PLN, czego efektem jest rozpoczęcie przez Mabion trzech równoległych procesów celem zabezpieczenia dalszego finansowania:
    • pozyskania finansowania dłużnego (preferowane),
    • poszukiwania wraz z renomowanym doradcą inwestora branżowego lub finansowego,
    • podwyższenia kapitału (emisję akcji skierowaną do rynku lub do konkretnego inwestora branżowego lub finansowego).

„Przyjęta w 2023 roku Strategia i wizja rozwoju Mabion, zakładająca pełną koncentrację na perspektywicznym rynku CDMO biologicznego, była decyzją słuszną i kreującą największy potencjał rozwoju w całej historii Spółki. Dziś, po zakończonej z sukcesem w latach 2023-2024 transformacji, Mabion jako CDMO biologiczne posiada zasoby, umiejętności i doświadczenie niezbędne dla dynamicznego rozwoju na rosnącym w dwucyfrowym tempie rynku, który do 2030 roku ma podwoić swoją wartość osiągając ponad 52 mld USD przy dynamice dwukrotnie wyższej niż w przypadku klasycznego rynku CDMO. Dwuletni okres realizacji Strategii przyniósł nam wymierne korzyści – z tytułu realizacji usług CDMO wygenerowaliśmy 221 mln PLN przychodów, 64 mln PLN zysku EBITDA oraz równolegle zainwestowaliśmy ponad 50 mln PLN nadwyżek finansowych w dalszy rozwój biznesu i modernizację istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim. Zrealizowaliśmy większość założonych celów strategicznych w tym okresie: zmianę modelu biznesowego, dokończenie transformacji Spółki, modernizację aktywów, zwiększenie rozpoznawalności i sfinansowanie kluczowych inwestycji z usług CDMO” – komentuje Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.

„To były intensywne dwa lata działalności jako CDMO o profilu biologicznym, po których mamy nowe obserwacje i wnioski, będące fundamentem dla aktualizacji naszego podejścia i przyjęcia Strategii na lata 2025-2030. Nowa Strategia m.in. zwiększa potencjał przychodowy Mabion w okresie 2026-2028 do poziomu 150-350 mln PLN rocznie oraz zakłada budowę nowego zakładu Mabion II etapami z pierwszym modułem planowanym do uruchomienia w 2029 roku, co pozwoli dalej zwiększyć potencjał Spółki do 400-500 mln PLN. Jesteśmy dobrze przygotowani do intensywnego skalowania naszej działalności, czego efektem były nowe umowy i partnerstwa zawarte przez Mabion w kwietniu br. Nad ich rosnącą liczbą i wartością intensywnie pracujemy i zamierzamy istotnie zwiększać je w 2025 roku oraz w kolejnych latach, przynosząc korzyści Spółce oraz naszym inwestorom. Tworzymy unikalną możliwość inwestycji w CDMO biologiczne notowane na polskim rynku o globalnej skali działania z potwierdzonymi kompetencjami i rosnącym pipeline sprzedażowym, którego aktualna wartość wynosi 319,6 mln USD na dzień publikacji sprawozdania rocznego” – dodaje Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.

Wyniki i perspektywa finansowa po 2024 roku

Mabion na poziomie głównych pozycji finansowych wygenerował w 2024 roku: 69,0 mln PLN przychodów, 2,4 mln PLN skorygowanej straty operacyjnej, 6,9 mln PLN skorygowanego zysku EBITDA i -1,5 mln PLN skorygowanej straty netto. Skorygowane wartości odnoszą się do zdarzenia jednorazowego w 4Q 2024 – odpisu na kwotę 4,8 mln PLN z tytułu aktualizacji wartości zapasów stanowiących leki referencyjne zakupione w celu realizacji projektu MabionCD20.

Poziom przychodów z tytułu wysokomarżowych usług kontraktowych w 4Q 2024 wynika z rozpoczęcia rozpoznawania przychodów z tytułu realizacji nowych usług CDMO w miejsce zakończonego w maju ubiegłego roku okresu gwarantowanego z Novavax, będącym istotnym składnikiem przychodów Spółki w poprzednich kwartałach 2024 roku. Mabion świadczy obecnie dla Novavax zlecenia dodatkowe w obszarze wykonywania analityki i usług logistycznych, które cechują się wysokim poziomem marży, ale istotnie niższym poziomem przychodów.

„Wykorzystaliśmy okres transformacji w latach 2023-2024 na realizację wyników finansowanych wygenerowanych w ramach usług CDMO, w tym kontraktu realizowanego w okresie gwarantowanym do maja 2024 roku dla Novavax. Zbudowany w wyniku realizacji podpisanego kontraktu poziom środków pieniężnych jest przez nas obecnie wykorzystywany w okresie, gdy przychody z tytułu usług CDMO stopniowo zapełniamy kolejnymi zleceniami, w tym od klienta z UK, a wkrótce także od klientów, o których informowaliśmy w kwietniu br. z Brazylii oraz z Polski. Na koniec grudnia 2024 roku Mabion posiadał 38,4 mln PLN środków pieniężnych” – komentuje Grzegorz Grabowicz, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mabion S.A.

Przyjęta Strategia na lata 2025-2030 identyfikuje lukę kapitałową w latach 2025-2026 na poziomie ok. 50-70 mln PLN, w związku z tym Mabion rozpoczyna trzy równoległe procesy celem zabezpieczenia dalszego finansowania: pozyskania finansowania dłużnego (preferowane), poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego, jak również ewentualnego podwyższenia kapitału (emisję akcji).

Mabion stawia sobie za cel wzrost przychodów w 2025 roku względem 2024 roku, w którym sprzedaż osiągnęła poziom 69,0 mln PLN. Wzrost ten ma być efektem konwersji wypracowanych relacji biznesowych na podpisane kontrakty. W latach 2026-2028 roczny potencjał przychodów szacowany jest na 150-350 mln PLN, przy spodziewanej marży EBITDA do 35% i założeniu 80–85% wykorzystania dostępnych mocy produkcyjnych. Po zakończeniu budowy I etapu zakładu Mabion II w 2029 roku, potencjał ten ma wzrosnąć do 400-500 mln PLN rocznie, a marża EBITDA może przekroczyć 35%.

„Poza występującą bieżącą potrzebą pozyskania dodatkowego finansowania wynikającą z niewystarczającej obecnie liczby pozyskanych kontraktów na 2025 rok, strategia na lata 2025–2030 zakłada dalszy rozwój działalności, co wiąże się z potrzebą pozyskania finansowania w wysokości ok. 50–70 mln PLN mającego domknąć lukę kapitałową w latach 2025–2026. W tym celu rozpoczęliśmy trzy równolegle prowadzone procesy: pozyskania finansowania dłużnego, który jest preferowaną opcją, poszukiwania wraz z renomowanym doradcą inwestora branżowego lub finansowego, a także podwyższenia kapitału (emisję akcji skierowaną do rynku lub do konkretnego inwestora branżowego lub finansowego)” – dodaje Grzegorz Grabowicz, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mabion S.A.

Strategia na lata 2025-2030

Mabion zakończył proces transformacji operacyjno-biznesowej i rozpoczyna etap intensywnego rozwoju jako kompleksowy dostawca usług biologicznego CDMO. Nowa strategia na lata 2025-2030 opiera się na dotychczasowych osiągnięciach, rosnącej pozycji rynkowej oraz planowanym rozszerzeniu bazy klientów i portfela kontraktów. Kluczowym elementem będzie także pełne wykorzystanie obecnej infrastruktury produkcyjnej. Spółka zamierza dynamicznie rozwijać się w obszarze innowacyjnych formatów terapeutycznych, takich jak ADCs i BsAbs oraz pogłębiać współpracę z firmami biotechnologicznymi małej i średniej wielkości. Dzięki realizacji założonych w latach 2023-2024 celów Mabion ma potencjał, by stać się jednym z czołowych graczy biologicznego CDMO w Europie Środkowo-Wschodniej – firmą nowoczesną, skalowalną i efektywną biznesowo.

Wybrane działania w kierunku realizacji Strategii Mabion na lata 2025-2030:

  • 2025: konwersja rozwiniętych relacji biznesowych w zawierane kontrakty, których łączna wartość negocjowana wynosi już 319,6 mln USD. Oferta będzie skierowana głównie do małych i średnich firm biotechnologicznych, z naciskiem na elastyczne warunki współpracy i szybką realizację projektów o wartości ok. 10-30 mln PLN. Intensyfikacja działań sprzedażowych ma przełożyć się na pozyskanie 5-10 nowych kontraktów do końca 2025 roku. Jednocześnie Mabion rozwija strategiczne partnerstwa z firmami z branży o potwierdzonym doświadczeniu w określonym obszarze i udokumentowanym „track record”, by rozszerzyć zakres usług, lepiej wykorzystać moce produkcyjne i skoncentrować się na najbardziej rentownych projektach.
  • 2026-2028: efektywna realizacja pozyskanych kontraktów. Kluczowe działania obejmują rozbudowę zespołów operacyjnych i wdrożenie trybu pracy 24/7 oraz dalszą automatyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych, magazynowych i rozwojowych. Spółka będzie systematycznie zwiększać udział usług o wyższej marżowości, szczególnie w zakresie wytwarzania substancji czynnych (ang. Drug Substance). Największą inwestycją tego okresu będzie budowa pierwszego modułu Mabion II w Konstantynowie-Łódzkim. Projekt zostanie zrealizowany etapowo, z wykorzystaniem technologii modułowej. Nowa infrastruktura o powierzchni ok. 3 800 m² pozwoli na równoległą produkcję różnych leków biologicznych, zgodnie z wymaganiami EMA i FDA. Zastosowanie modułowego podejścia powinno skrócić czas budowy do ok. 35 miesięcy, a koszt realizacji I etapu inwestycji szacowany jest na ok. 180-220 mln PLN.
  • 2029+: uruchomienie zakładu Mabion II w 2029 roku umożliwi zwiększenie potencjału rocznych przychodów do ponad 500 mln PLN od 2030 roku, a Spółka uzyska pełną zdolność do komercyjnej produkcji substancji czynnych (ang. Drug Substance) na rynek amerykański. Otwarcie na jeden z najbardziej dochodowych rynków farmaceutycznych zwiększy szansę na pozyskanie długoterminowych kontraktów z globalnymi partnerami. Mabion planuje dalszą dywersyfikację bazy klientów oraz rozwój oferty usług rozwojowych i analitycznych.

Nakłady inwestycyjne zaplanowane w Strategii 2025-2030 wynoszą 10-15 mln PLN w 2025 roku oraz 250-300 mln PLN w latach 2026-2028, z czego 180-220 mln PLN to koszt realizacji I etapu zakładu Mabion II. Po 2029 roku nakłady utrzymaniowe powinny wynosić 5-10% rocznych przychodów ze sprzedaży.

Ostatecznym celem Mabion jest osiągnięcie stabilnego, wysokomarżowego modelu biznesowego opartego na zdywersyfikowanym portfelu kontraktów i klientów oraz pełnym wykorzystaniu infrastruktury produkcyjnej.

Strategia na lata 2025-2030 otwiera przed Mabion wyższy potencjał przychodowy w kolejnych latach za sprawą lepszego dostosowania oferty do rynku CDMO, zawierania partnerstw, wdrażania wniosków projektu „Max Capacity” oraz rozłożenia budowy Mabion II na etapy. Partnerstwa biznesowe wspierają proces maksymalizacji przychodów dzięki lepszemu spozycjonowaniu naszej oferty, możliwości szerszego dotarcia do klientów, a przede wszystkim koncentracji na zakresie oferty, umożliwiającym nam osiągnięcie najwyższych przychodów. Projekt „Max Capacity” obejmuje szereg inicjatyw w takich obszarach jak: produkcja, kontrola i zapewnienie jakości, rozwój oraz funkcje wsparcia, które sprawiają, że w optymalny sposób wykorzystujemy strefę wytwarzania i laboratoria oraz mamy możliwość równoległego prowadzenia procesów dla różnych produktów DS i DP. Pierwszy moduł Mabion II to z kolei zakład aktualnie planowany, a wkrótce także budowany, w pełni z myślą o działalności CDMO. Modułowe podejście nie tylko przyspieszy proces zwiększania mocy produkcyjnych, ale również zmniejszy nakłady inwestycyjne, przy podniesieniu potencjału przychodowego Mabion do rocznie 400-500 mln PLN od 2029 roku do nawet ponad 500 mln PLN od 2030 roku. Pierwszy moduł Mabion II umożliwi nam ponadto komercyjne wytwarzanie substancji czynnych (DS) również na rynek amerykański” – podsumowuje dr n. med. Julita Balcerek, Członek Zarządu ds. Operacyjnych w Mabion S.A.

Wraz z przyjęciem Strategii na lata 2025-2030, Spółka przeprowadziła również przegląd i aktualizację Strategii ESG, dostosowując jej cele do bieżących priorytetów biznesowych, możliwości operacyjnych oraz zmian w otoczeniu regulacyjnym. Strategia zrównoważonego rozwoju Mabion jest dostępna stronie internetowej Spółki w zakładce „Zrównoważony rozwój”, link: https://www.mabion.eu/pl/esg/

W 2024 roku zrealizowaliśmy 89% założeń zawartych w Strategii ESG, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Mabion. W związku z przyjęciem Strategii na lata 2025-2030 dokonaliśmy przeglądu celów ESG i zaktualizowaliśmy wybrane cele szczegółowe na lata 2025-2027. Zmiany te wynikają głównie z modyfikacji planów budowy zakładu Mabion II oraz dostosowania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia legislacyjnego i regulacyjnego w obszarze ESG. Cele strategiczne i operacyjne pozostały niezmienione” – mówi Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.

Nowe kontrakty CDMO i partnerstwa biznesowe

Mabion podpisał w tym roku dwie umowy na usługi CDMO i zawarł partnerstwo z firmą Sartorius, globalnym liderem branży biofarmaceutycznej.

13 kwietnia 2025 roku Mabion podpisał umowę z brazylijskim instytutem Instituto de Biologia Molecular do Paraná (IBMP) na kompleksowe opracowanie i wdrożenie procesu produkcji leku biopodobnego, w tym dostarczenie substancji czynnej do badań klinicznych, o wartości ok. 18,3 mln PLN netto. Również 13 kwietnia br. Sartorius i Mabion nawiązali strategiczną współpracę na rynku CDMO, która umożliwi obu firmom oferowanie klientom kompleksowych rozwiązań, które przyspieszą procesy rozwoju, zmniejszą ich złożoność oraz umożliwią szybsze i efektywniejsze wprowadzanie wysokiej jakości leków biologicznych na rynek. Pierwszym projektem realizowanym wspólnie przez Sartorius i Mabion są usługi CDMO dla IBMP.

18 kwietnia 2025 roku Mabion oraz polska firma biofarmaceutyczna WPD Pharmaceuticals zawarły umowę na realizację usług rozwoju metod analitycznych dla kandydata na lek WPD-401 – białka rekombinowanego skoniugowanego z substancją cytotoksyczną oraz białkowego półproduktu. Łączna wartość projektu wynosi ok. 2 mln PLN netto, a planowane zakończenie realizacji prac przypada na I kwartał 2026 roku.

Podpisane umowy z instytutem IBMP i firmą WPD Pharmaceuticals są zgodne ze strategią Mabion, zakładającą umocnienie pozycji Spółki na międzynarodowym rynku CDMO jako dostawcy wysokiej jakości usług kontraktowego wytwarzania i rozwoju leków. Dodatkowo, projekt realizowany dla IBMP inicjuje pierwsze partnerstwo strategiczne z Sartorius, globalnym liderem branży biofarmaceutycznej. Wspólnie będziemy oferować klientom kompleksowe rozwiązania, które przyspieszą wprowadzanie wysokiej jakości leków biologicznych na rynek. W 2025 roku spodziewamy się kolejnych pozytywnych wyników w ramach 23 otwartych aktualnie procesów sprzedażowych, gdzie łączna wartość ofert w trakcie rozstrzygnięcia wynosi już 319,6 mln USD. Warto podkreślić, że w dwuletnim okresie między 1Q’23-1Q’25, Mabion złożył łącznie już 75 ofert na usługi CDMO, z czego wygrał 14 ofert dla łącznie 10 różnych klientów, co przekłada się na 19% poziom skuteczności (ilościowo) – wysoki wynik w branży CDMO. Dotychczas podpisane umowy wskazują na skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów, natomiast ich skala pozostaje poniżej naszych możliwości i oczekiwań. Wierzę, że dzięki systematycznie rosnącej rozpoznawalności będziemy zwiększać wartość wygranych ofert i budować zdywersyfikowany portfel klientów, pozwalający osiągnąć co najmniej 80-85% mocy produkcyjnych istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim” – komentuje Adam Pietruszkiewicz, Członek Zarządu ds. Rozwoju Biznesu w Mabion S.A.

Tabela 1. Wyniki finansowe Mabion S.A. w ujęciu kwartalnym

Dane w mln PLN

1Q 22

2Q 22

3Q 22

4Q 22

1Q 23

2Q 23

3Q 23

4Q 23

1Q 24

2Q 24

3Q 24

4Q 24

Przychody razem (w tym)

38,6

43,9

38,5

42,9

39,5

36,0

29,6

46,5

34,0

29,8

0,5

4,8

     Przychody ze sprzedaży

22,3

17,5

14,1

36,7

38,2

34,3

28,0

39,9

32,2

29,2

0,7

3,3

     Przychody z tytułu leasingu

1,8

1,4

1,3

1,1

1,2

1,1

0,0

0,3

0,9

0,6

-

-

     Przychody z zakupu materiałów

14,5

25,0

23,1

5,1

0,2

0,6

1,6

6,3

0,9

-

-0,2

1,4

Koszt własny sprzedaży
i zakupionych materiałów

-21,8

-33,3

-29,9

-13,0

-9,1

-8,6

-6,4

-13,0

-7,5

-3,4

-0,1

-16,8

Zysk brutto na sprzedaży

16,8

10,7

8,6

29,9

30,5

27,4

23,2

33,5

26,4

26,4

0,4

(12,1)

Marża brutto na sprzedaży

43,5%

24,3%

22,3%

69,7%

77,0%

76,1%

78,3%

72,1%

77,8%

88,6%

77,1%

n/a

Koszty R&D i ogólnego zarządu

-9,7

-8,0

-14,3

-11,8

-12,5

-10,2

-12,3

-11,5

-12,5

-15,6

-15,8

1,2

Odpis z tyt. utraty wart.
rzecz. aktywów trwałych

-

-

-

-

-

-

-

-12,2

-

-

-

-

Odpis z tyt. aktualizacji zapasów*

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-4,8

EBITDA

9,6

5,6

(4,4)

26,4

19,8

19,2

12,8

10,4

15,5

12,9

(12,9)

(13,9)

Marża EBITDA

24,9%

12,8%

n/a

61,4%

50,1%

53,3%

43,4%

22,4%

45,6%

43,2%

n/a

n/a

Amortyzacja

2,5

2,5

2,0

1,9

1,8

1,7

2,0

1,7

2,0

2,2

2,2

2,3

EBIT

7,1

3,1

(6,4)

24,5

18,0

17,5

10,9

8,7

13,5

10,6

(15,1)

(16,2)

Marża EBIT

18,4%

7,0%

n/a

56,9%

45,6%

48,5%

36,7%

18,7%

39,8%

35,6%

n/a

n/a

Zysk/strata brutto

7,4

5,1

(5,1)

14,5

16,5

15,2

10,9

7,3

17,5

10,3

(16,3)

(13,2)

Podatek dochodowy

-

-

-

1,2

-

-

-

(8,6)

-

-

-

(4,7)

Zysk/strata netto

7,4

5,1

(5,1)

15,7

16,5

15,2

10,9

(1,3)

17,5

10,3

(16,3)

(17,9)

*W 4Q’24 zdarzenie jednorazowe w postaci 4,8 mln PLN odpisu z tytułu aktualizacji wartości zapasów stanowiących leki referencyjne zakupione w celu realizacji projektu MabionCD20

Tabela 2. Wyniki finansowe Mabion S.A. w ujęciu rocznym

 

Dane w mln PLN

FY 2021

FY 2022

FY 2023

FY 2024

  

Przychody razem (w tym)

56,9

164,0

151,7

69,0

 

     Przychody ze sprzedaży

19,8

90,6

140,3

65,4

 

     Przychody z tytułu leasingu

1,3

5,7

2,6

1,5

 

     Przychody z zakupu materiałów

14,9

67,7

8,8

2,1

 

     Przychody z tytułu bezzwrotnych zaliczek*

20,8

-

-

-

 

    Przychody z tytułu usług R&D

1,6

-

-

-

 

Koszt własny sprzedaży i zakupionych materiałów

-21,0

-98,0

-37,1

-27,9

 

Zysk brutto na sprzedaży

35,9

66,0

114,6

41,2

 

Marża brutto na sprzedaży

41,8%

40,2%

75,5%

59,6%

 

Koszty R&D i ogólnego zarządu

-43,6

-43,8

-46,4

-42,6

 

EBITDA

(1,0)

37,2

62,3

1,5

 

Marża EBITDA

n/a

22,7%

41,0%

2,2%

 

Amortyzacja

8,8

9,0

7,2

8,7

 

EBIT

(9,8)

28,2

55,1

(7,2)

 

Marża EBIT

n/a

17,2%

36,3%

n/a

 

Zysk/strata brutto

(10,3)

22,0

49,9

(1,6)

 

Zysk/strata netto

1,9

23,2

41,3

(6,3)

 

*W 4Q’21 zdarzenie jednorazowe w postaci rozpoznania przychodów z tytułu bezzwrotnej zaliczki dotyczącej MabionCD20

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus