Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur i PFR podpisały porozumienie dot. pozyskiwania zamówień na rynku indyjskim

Udostępnij

Grupa Famur podpisała porozumienie o współpracy i dołączyła wraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) do grona partnerów, których celem jest współpraca przy zdobywaniu zamówień na rynku indyjskim w sektorze górniczym i energetycznym, poinformowała spółka i PFR. Pozostali partnery to: Jastrzębska Spółka Węglowa, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa oraz Indyjsko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa. 

"Porozumienie tworzy branżową platformę współpracy, która dzięki połączeniu  kompetencji i potencjałów jej partnerów pozwoli zbudować  kompleksową ofertę dopasowaną do specyfiki, potrzeb i oczekiwań rynku indyjskiego. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z innymi partnerami będziemy mogli z powodzeniem realizować całościowe projekty w sektorze górniczym i energetycznym, jednocześnie promując polską technologię, know-how oraz markę Made in Poland. Dzięki takiemu podejściu wzrasta atrakcyjność i konkurencyjność naszej oferty, a klient ma ten komfort, że współpracuje z jedną, uzupełniającą się, grupą partnerów. Ta forma współpracy ułatwi również profesjonalne zarządzanie dużymi projektami oraz poprawi efektywność w zakresie pozyskiwania środków na ich realizację. Tym samym dzięki uzupełnianiu wzajemnych kompetencji polskie firmy otwierają sobie realne możliwości ekspansji  nie tylko w Indiach, ale docelowo także na innych rynkach. Partnerstwo biznesowe wpisuje się idealnie w koncepcję rozwoju obecności FMF (FAMUR) na zagranicznych rynkach, z których w 2022 roku powinna pochodzić ponad połowa przychodów" - powiedział prezes Mirosław Bendzera, cytowany w komunikacie.

Według uczestników tego porozumienia, pozwoli ono w sposób wymierny i efektywny, na konkurowanie z innymi podmiotami oferującymi swoje produkty, usługi i urządzenia na rynku indyjskim, a także pozwoli na optymalizację kosztów i przyczyni się do realizacji długofalowej strategii rozwoju sektora ukierunkowanej na ekspansję zagraniczną, dodano.

"Dołączenie Polskiego Funduszu Rozwoju do porozumienia wpisuje się w strategię Grupy PFR, która koncentruje się wokół wspierania ekspansji zagranicznej polskiego przemysłu oraz budowania globalnie konkurencyjnych rozwiązań biznesowych. Indie jako jeden z największych producentów węgla na świecie oraz innych surowców są dla Polski ważnym partnerem na rynku maszyn wydobywczych i szerzej - Inteligentnej Kopalni. Polskie górnictwo jest nowoczesne technologicznie i istnieje realna szansa, że synteza tych ponad 100 lat doświadczeń polskiego przemysłu w jedną ofertę stanowić będzie przewagę komparatywną na indyjskim rynku" - powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, również cytowany w komunikacie.

Polska postrzegana jest w Indiach jako kraj dysponującymi wysokimi kompetencjami w sektorze wydobywczym, co oznacza dobre perspektywy dla aktywności naszych firm w tym obszarze gospodarki indyjskiej. Porozumienie partnerów, w którym uczestniczą  polskie firmy, izba wspierającą doradztwem przedsiębiorców i instytucja finansowa, to nowy model aktywności, nakierowanej na budowanie kompetencji i aktywnej obecności polskich firm za granicą, dodano.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus