Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

KNF przedłużyła termin wejścia Raiffeisen Bank Polska na GPW do 31 grudnia br.

Udostępnij

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zaakceptowała zmianę sposobu realizacji zobowiązania inwestorskiego Raiffeisen Landesbanken Holding GmbH z Austrii oraz Raiffeisen Bank International AG z Austrii dotyczącego wprowadzenia akcji Raiffeisen Bank Polska do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Komisja przedłużyła termin wejścia banku na giełdę do 31 grudnia br. wobec wcześniejszego terminu 30 czerwca 2016 r., podała KNF. 

Komisja wskazała, że w kwietniu 2012 r. stwierdzając brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Raiffeisen Landesbanken Holding GmbH z Austrii, za pośrednictwem Raiffeisen Bank International AG z Austrii i Raiffeisen Bank Polska SA, akcji Polbank EFG SA w liczbie powodującej przekroczenie 50% głosów na walnym zgromadzeniu, wzięła w szczególności pod uwagę złożone przez inwestora zobowiązania w zakresie m.in. wprowadzenia akcji połączonego banku do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie później niż do dnia 30 czerwca 2016 r.

"Zmiana sposobu realizacji tego zobowiązania inwestorskiego polega na tym, że KNF uzna zobowiązanie za wykonane w drodze zawarcia transakcji nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r. z udziałem Raiffeisen Bank Polska SA, który zostanie podzielony w drodze podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 124c ustawy Prawo bankowe w związku z art. 529 §1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych na część Raiffeisen Bank Polska SA związaną z portfelem kredytów hipotecznych denominowanych w CHF lub indeksowanych do CHF (portfel CHF), która pozostałaby w Raiffeisen Bank Polska SA jako spółce dzielonej oraz pozostałą część stanowiącą część bankową Raiffeisen Bank Polska SA, która zostanie nabyta w ramach procedury podziału przez inny bank prowadzący działalność w Polsce, którego akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, możliwy do zaakceptowania przez KNF (giełdowy bank krajowy)" - czytamy w komunikacie.

Po podziale, część Raiffeisen Bank Polska obejmująca jedynie portfel CHF zostanie połączona w ramach połączenia transgranicznego z Raiffeisen Bank International AG i w wyniku tego połączenia transgranicznego portfel CHF zostanie przeniesiony do polskiego oddziału Raiffeisen Bank International AG jako instytucji kredytowej, podano także.

Komisja podała, że zgodnie z przewidywanym harmonogramem transakcji wszystkie niezbędne czynności będące pod kontrolą Raiffeisen Bank International AG, takie jak określenie parametrów komercyjnych podziału i transakcji z giełdowych bankiem krajowym, której przedmiotem jest część bankowa, powinny zostać sfinalizowane do dnia 30 września 2016 r., a sam podział w terminie do dnia 31 grudnia 2016 r.

"Jeśli jednak wskutek wystąpienia zdarzeń o wyjątkowym charakterze, niemożliwych do przewidzenia w chwili obecnej, podział nie będzie mógł zostać sfinalizowany do dnia 31 grudnia 2016 r., Raiffeisen Bank International AG niezwłocznie przystąpi do rozmów z KNF w celu uzgodnienia zmienionego harmonogramu podziału" - czytamy dalej.

Jeśli zawarcie transakcji podziału z giełdowym bankiem krajowym w powyższym terminie okaże się w ogóle niemożliwe, Raiffeisen Bank International AG poprzez wykonywanie praw głosu z akcji posiadanych przez niego lub którykolwiek z podmiotów powiązanych kontrolowanych przez Raiffeisen Bank International AG oraz za pomocą wszelkich innych dostępnych mu środków prawnych i organizacyjnych, zobowiązuje się przeprowadzić IPO Raiffeisen Bank Polska SA do dnia 30 czerwca 2017 r. na warunkach określonych w decyzji KNF z dnia 17 kwietnia 2012 r., podano także.

KNF wskazała także, że planowane wydzielenie portfela kredytów Raiffeisen Bank Polska SA denominowanych w lub indeksowanych do CHF nie może być realizowane w wariancie, w którym Raiffeisen Bank Polska SA miałby ponieść wysoką stratę finansową.

"Ponadto, zgodnie z oczekiwaniem KNF, w związku z planowanym wydzieleniem portfela CHF, ograniczone powinno zostać ryzyko prawne oraz ryzyko reputacji Raiffeisen Bank Polska SA związane z relacjami klientowskimi" - podsumowano w komunikacie.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.