Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Noble Securities: Strategia na 2016 rok

Krzysztof Radojewski, Noble Securities
Krzysztof Radojewski, Noble Securities
Udostępnij

Ostatnie trzy miesiące 2015 roku przyniosły załamanie indeksu WIG20, który spadł w tym okresie o 10%. Od początku 2016 roku spadł o kolejne 8,5%. Wydaje się, że sentyment do dużych spółek jest bardzo negatywny, co powoduje, że wiele czynników ryzyka jest już naszym zdaniem ujętych w wycenach i indeks WIG20 może zaskoczyć pozytywnie w 2016 roku. Małe i średnie spółki radziły sobie nieźle w 2015 roku i podobnie powinno być w 2016 roku, jednak w ich przypadku przy założeniu braku napływów do funduszy małych i średnich spółek przynajmniej w pierwszych miesiącach 2016 roku, selekcja będzie w dalszym ciągu kluczowa. Z punktu widzenia makro sytuacja w Polsce wydaje się być stabilna. Gospodarce sprzyja konsumpcja, a dodatkowym paliwem będą inwestycje unijne. Naszym zdaniem zarówno WIG, jak i WIG20 na koniec 2016 roku będą wyżej niż na początku roku.


Polska – PKB stabilny, WIG20 mocno przeceniony
Polskie wskaźniki sentymentu, takie jak PMI czy Economic Sentiment Indicator, utrzymują się na stabilnych poziomach, co sugeruje, że dynamika wzrostu PKB w najbliższym kwartale powinna być utrzymana na bieżących poziomach. Wzrost inwestycji finansowych z drugiego rozdania unijnego powinien dostarczyć rynkowi dodatkowego bodźca wzrostowego. Naszym zdaniem podatek bankowy oraz zawirowania wokół branży energetycznej są już uwzględnione w wycenach spółek. W zeszłym roku preferowaliśmy przede wszystkim małe i średnie spółki, jednak w 2016 roku, po istotnej przecenie z ostatniego roku, również WIG20 naszym zdaniem ma szansę przynieść dodatnią stopę zwrotu. W tym kontekście stawiamy selektywnie na przecenione banki i spółki energetyczne. Oprócz tego preferujemy selektywnie inwestycje w małe i średnie spółki.


Świat rozwinięty korzysta na tanich surowcach
Światowa przecena surowców przełożyła się na transfer znaczących zasobów od krajów produkujących surowce do konsumentów krajów rozwiniętych. Jest to jeden z czynników, który wpłynął na poprawę kondycji europejskiego i amerykańskiego konsumenta, a spółki eksponowane na konsumentów mają za sobą dobry rok. Niskie ceny surowców będą dalej wspierać popyt konsumencki, aczkolwiek już z innej bazy. W 2016 roku większą kontrybucję do PKB mogą mieć przedsiębiorstwa, które powinny więcej wydawać na inwestycje. Słabość surowców jest czynnikiem, który powoduje, że w przypadku emerging markets w najbliższych miesiącach możemy w najlepszym razie doświadczyć stabilizacji. Jednak liczymy na ostateczne przesilenie i poprawę sytuacji w drugiej połowie roku. Na rynkach rozwiniętych, a zwłaszcza w USA, widzimy ryzyko korekty po kilkuletniej hossie.


TOP PICKS
W segmencie bankowym na 2016 rok stawiamy na Pekao. Z sektora energetycznego preferujemy Eneę i PGE. Z sektora budowlanego wybieramy Erbud, Torpol i Trakcję. W segmencie przemysłowym stawiamy na Amikę, Alumetal, Izo-Blok, Rawlpluga, Sanok. Z deweloperów stawiamy na Dom Development. Z pozostałych spółek wybieramy 11-Bit Studios, Emperię, MCI Capital i Medicalgorithmics. Na drugie półrocze wybieramy inwestycję w Comarch i Inter Cars. Nasz ubiegłoroczny portfel spółek preferowanych w całym 2015 roku przyniósł uśrednioną stopę zwrotu 22%.


Czynniki ryzyka
Głównymi czynnikami ryzyka, które mogą zachwiać sytuacją na rynkach finansowych w 2016 roku są w skali globalnej problemy strukturalne Chin i ryzyko skokowej znaczącej dewaluacji juana czy głębsza przecena akcji na rynkach rozwiniętych po kilkuletniej hossie. W USA widzimy ryzyko, że kolejne podwyżki stóp mogą zdusić wzrost gospodarczy. Na rynku krajowym widzimy ryzyko konieczności dopłat przez banki do kolejnych potencjalnie zagrożonych SKOK-ów lub banków spółdzielczych, wzrostu kosztu finansowania dla polskich korporacji po wprowadzeniu podatku bankowego oraz przyjęcia przez sejm ustawy o kredytach walutowych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus