Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Synthos kupi INEOS Styrenics za 80 mln euro

Udostępnij

Synthos zawarł umowę nabycia INEOS Styrenics - przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją polistyrenu spienialnego (EPS) - od INEOS Enterprises za 80 mln euro, podała spółka. Przejęcie zwiększy zdolności przetwórcze styrenu grupy do ponad 600 tys. ton roczne.

"Celem przejęcia jest dostarczanie najwyższej jakości polistyrenu spienialnego (EPS) oraz zapewnienie, że EPS pozostanie pierwszym wyborem klientów spośród wszystkich materiałów izolacyjnych" - powiedział prezes Synthosu Tomasz Kalwat, cytowany w komunikacie.

Synthos zakłada, że dzięki transakcji zdolności przetwórcze styrenu grupy przekroczą 600 tys ton rocznie, a pozyskanie konkurencyjnego kosztowo styrenu będzie możliwe w dłuższej perspektywie czasowej, w szczególności poprzez rozbudowę nowych zdolności produkcyjnych, co będzie za sobą pociągać znaczne wydatki kapitałowe.

Zawarcie transakcji było możliwe po akceptacji przez INEOS Enterprises oferty złożonej przez Synthos w marcu br. Decyzja o przyjęciu oferty zależała od zakończenia przez adresata oferty konsultacji z właściwymi miejscowymi lub centralnymi radami zakładowymi we Francji i Holandii, a następnie obowiązku konsultacji z Europejską Radą Zakładową.

"Połączenie INEOS Styrenics z Synthos przyspieszy wzrost i zapewni dodatkowe korzyści klientom obydwu firm, dając im dostęp do dodatkowych technologii i rozszerzonego portfolio produktów. Powstaną również nowe możliwości dla pracowników, którzy staną się częścią firmy strategicznie skupionej na długoterminowej przyszłości rynku polistyrenu spienialnego" - powiedział prezes INEOS Enterprises Ashley Reed, także cytowany w komunikacie.

Transakcja zostanie sfinalizowana najprawdopodobniej w II połowie 2016, podano także.

INEOS Styrenics wytwarza wysokiej jakości polistyren spienialny (EPS) dla przemysłu budowlanego i opakowaniowego w zakładach produkcyjnych w Wingles i Ribécourt w Północnej Francji oraz w Bredzie w Holandii. Te trzy zakłady produkcyjne są wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym zakładem badawczo-rozwojowym oraz testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych. Firma zatrudnia ok. 250 osób, których przeniesienie również jest częścią transakcji.

Grupa kapitałowa SNS (SYNTHOS) jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, siódmym na świecie producentem kauczuków różnorakich oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. W 2015 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 4,06 mld zł.