Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG sprzedało na Ukrainę ponad 1 mld m3 gazu od VIII 2016 r. do XII 2017 r.

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) dostarczyło na ukraiński rynek łącznie ponad 1 mld m3 gazu w ciągu niespełna półtora roku - od sierpnia 2016 r. do grudnia 2017 r., podała spółka. Sprzedaż gazu przez PGNIG na Ukrainę w 2017 r. wzrosła dwukrotnie, tj. do ponad 700 mln m3 rocznie.

"Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku. Sprzedaż gazu ziemnego na Ukrainę rośnie dzięki umiejętnie prowadzonej przez PGNiG polityce cenowej. Nasze dostawy są atrakcyjne ze względu na konkurencyjną ofertę handlową, ale są także pewne i stabilne, co ma ogromne znaczenie dla Ukrainy. Nasze portfolio gazowe, które możemy zaoferować, jest dobrze zdywersyfikowane - surowiec pochodzi zarówno z krajowego wydobycia, ale też importujemy go z różnych kierunków. Po 3 kwartałach 2017 r. 12% całego importu do Polski stanowiły dostawy z Kataru, Norwegii i USA poprzez terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" - powiedział wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych Maciej Woźniak, cytowany w komunikacie. 

"Nie planujemy importu gazu ziemnego z Rosji po 2022 roku - dacie zakończenia bieżącego długoterminowego kontraktu z Gazpromem. Dla PGNiG bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem i oznacza zdywersyfikowane geograficznie dostawy gazu, po konkurencyjnych cenach, a dostawy z Gazpromu nie spełniają tych warunków" - dodał. 

PGNiG dostarcza gaz do ukraińskich odbiorców od sierpnia 2016 roku poprzez bezpośredni interkonektor gazowy, przypomniano.

"Jesteśmy w stanie dalej wspierać ukraińską politykę dywersyfikacji energetycznej poprzez zwiększenie eksportu gazu ziemnego na tamtejszy rynek. Niestety musimy czekać na powiększenie fizycznej przepustowości polsko-ukraińskiego interkonektora. Istniejąca przepustowość transgraniczna mogłaby być w każdej chwili wykorzystywana do dodatkowych usług takich jak wirtualny rewers. Taka opcja jest jednak cały czas blokowana przez Gazprom w taki sam sposób, jak w przypadku ukraińsko-słowackiego interkonektora - poprzez odmowę dostępu do kodów dostawców (shipper codes)" - wskazał Woźniak.

W październiku 2017 r. spółka podpisała umowy ramowe z operatorem Ukrtransgaz na magazynowanie i na przesył gazu w ukraińskim systemie, co otwiera przed PGNiG nowe możliwości handlowe, podano także.

"Według danych firmy Argus, w trzecim kwartale 2017 r. PGNiG było 9. największym eksporterem gazu na ukraiński rynek oraz największym polskim eksporterem gazu w tym kierunku. Strategia spółki zakłada dalszy rozwój działań handlowych na rynkach europejskich" - podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą, importem i eksportem gazu ziemnego, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.