Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

EC Będzin będzie negocjować zbycie elektrociepłowni z inwestorem zagranicznym

Udostępnij

BDZ (BEDZIN) będzie prowadzić negocjacje w sprawie zbycia 100% udziałów spółki zależnej Elektrociepłownia Będzin sp. z o.o. z zagranicznym inwestorem branżowym działającym na terenie dystrybucyjnym Taurona Polskiej Energii, poinformował ISBnews prezes Krzysztof Kwiatkowski. Rozmowy potrwają do końca marca, a po tym okresie możliwość skorzystania z prawa pierwokupu zostanie przedstawiona Tauronowi Ciepło.

"Due diligence potwierdziło zainteresowanie zakupem 100% udziałów. W styczniu siądziemy z inwestorem zagranicznym i będziemy przez trzy miesiące negocjować kontrakt" - powiedział Kwiatkowski w rozmowie z ISBnews.

Proces udostępnienia dokumentów do due diligence został przeprowadzony na wniosek Taurona Ciepło, partnera EC Będzin w projekcie, który chciał uzyskać pełne informacje, przede wszystkim techniczne, i zdecydować, czy będzie chciał skorzystać z prawa pierwokupu.

"To aktywo może zostać w grupie, nie ma presji na sprzedaż z naszej strony. Due diligence pokazało mocne i słabe strony elektrociepłowni" - powiedział prezes.

Due diligence elektrociepłowni przeprowadziło ośmiu inwestorów branżowych, w tym trzy polskie firmy i pięć zagranicznych, działających na terenie Polski.

"Umowa, którą wynegocjujemy z inwestorem ma warunek zawieszający, polegający na tym, że z tą umową zwrócimy się do Taurona Ciepło i ta spółka będzie miała trzy miesiące na jej przyjęcie bądź odrzucenie. Nie będzie tu już miejsca na negocjacje" - wyjaśnił Kwiatkowski.

Negocjacje z potencjalnym inwestorem rozpoczną się po 6 stycznia i potrwają około trzech miesięcy.

"Kontrakt jest bardzo złożony, ma wiele uwarunkowań i każda pozycja ma swoją cenę. Niektóre pozycje cenę zwiększają, inne zmniejszają. Bardzo istotny wpływ będzie miała inwestycja w dostosowanie do norm ochrony środowiska, na którą wydaliśmy 130 mln zł, z czego zobowiązania leasingowe, jakie zostaną, będą tylko na poziomie 75 mln zł" - wskazał prezes.

Na cenę wpłynie też ocena poziomu dostosowania elektrociepłowni do konkluzji BAT.

Zdaniem Kwiatkowskiego, dla Taurona Ciepło będzińska elektrociepłownia jest o 20% więcej warta niż dla każdego innego inwestora, ze względu na synergię wytwórczo-dystrybucyjną.

"W elektrociepłownię zaangażowaliśmy w granicach 115 mln zł własnych środków, łącznie na zakup i inwestycje" - powiedział także prezes.

18 grudnia EC Będzin poinformowała, że zdecydowała o sprzedaży udziałów Elektrociepłowni Będzin sp. z o.o. inwestorowi branżowemu i będzie prowadzić negocjacje z wybranym oferentem. W czerwcu grupa wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez potencjalnych inwestorów due dilligence spółki zależnej., mającego na celu dokapitalizowanie lub sprzedaż jej udziałów w okresie do 4 lat.

Elektrociepłownia Będzin S.A. prowadzi działalność w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Jest głównym źródłem ciepła w zakresie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i ciepła technologicznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus