Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BBI Development: Rynek mieszkań luksusowych ma dobre perspektywy na 2018 r.

Udostępnij

Perspektywy dla rynku mieszkań luksusowych w Polsce na 2018 r. są bardzo dobre, ale nowe projekty będą cechowały się wyższymi cenami, ocenia wiceprezes BBD (BBIDEV) odpowiedzialny za sprzedaż w inwestycji Złota 44 Rafał Szczepański.

"Perspektywy dla rynku mieszkań luksusowych są bardzo dobre. Prawdziwe apartamenty, wysokiej jakości, będą bezpieczną przystanią dla inwestorów. Wartość takich nieruchomości będzie bowiem rosła w czasie. Kłopoty mogą mieć jedynie te projekty, w których ceny nie pokrywają się z jakością" - powiedział Szczepański, cytowany w komunikacie.

Według niego, koniunktura nadal powinna być bardzo dobra, m.in. dlatego, że majętnych klientów przybywa.

"Z ostatniego raportu firmy KPMG 'Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017' wynika bowiem, że rośnie liczba bogatych Polaków, których siła nabywcza napędza rynek dóbr luksusowych. W 2017 roku dobrze zarabiających Polaków mamy już 1,1 mln. Preferowana przez nich forma lokowania kapitału to inwestowanie w rynek nieruchomości. 76% spośród majętnych osób posiada drugie mieszkanie lub dom. I wszystko wskazuje, że dalej będą szukać możliwości na rynku nieruchomości. Analitycy podkreślają, że w Polsce mamy stopy zwrotu, jakich nie można dziś osiągnąć na przykład na dojrzałych rynkach Europy Zachodniej. To przyciąga" - podkreślił wiceprezes.

"Trzeba jednak pamiętać, że nowe projekty mieszkaniowe będą droższe. Jak sygnalizuje m.in. centrum AMRON, działające przy Związku Banków Polskich, ale także sami deweloperzy, ceny działek budowlanych wzrosły, podobnie jak i wykonawstwa, co już przekłada się bezpośrednio na ceny mieszkań" - kontynuował Szczepański.

Z drugiej strony, jak wskazał, inflacja utrzymująca się na poziomie około 2% i stopa referencyjna NBP wynosząca 1,5%, powodują, że rentowność inwestycji mieszkaniowych nadal jest wyraźnie wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.

"Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy lokal przyniesie wysoki zysk, a jego wartość będzie rosła w czasie. To dotyczy tylko niepowtarzalnych projektów, takich jak Złota 44. Przez najbliższe kilka lat na pewno nie powstanie w Warszawie taka wieża apartamentowa, o tak wysokim standardzie oraz o tak szerokiej ofercie, jak projekt Libeskinda" - powiedział także Szczepański.

Podsumowując ub.r. wskazał, że "to był bardzo dobry rok na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, szczególnie tych luksusowych".

Przypomniał, że taki obraz rynku pokazują również ostatnie badania firmy doradczej Reas. Wynika z nich, że w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku sprzedanych zostało więcej apartamentów i apartamentów luksusowych niż w całym 2016 roku. Ciekawostką jest również to, że w pięciu badanych przez Reas miastach - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu - wartość sprzedaży w segmencie apartamentów wyniosła (w trzech kwartałach 2017 roku) 222 mln zł.

"Ci, którzy byli gotowi nabyć luksusowe mieszkanie w Warszawie, musieli zapłacić za nie średnio, 31 tys. zł za m2. Nas najbardziej cieszy fakt, że co trzeci apartament został kupiony w Złotej 44. To bardzo dobra rekomendacja. Złota 44 jest liderem sprzedaży w segmencie apartamentów już drugi rok z rzędu" - podsumował Szczepański.

Złota 44 to luksusowy apartamentowiec w stolicy, oferujący 287 apartamentów na 52 piętrach. Inwestorami Złotej 44 są BBI Development i amerykański fundusz Amstar.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus