Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Serinus skupi się na redukcji kosztów, ale utrzyma poziom produkcji w Tunezji

Udostępnij

Ze względu na aktualnie utrzymujące się na rynku niskie ceny surowca, Serinus Energy będzie koncentrować się na redukcji wszelkich możliwych kosztów, jednocześnie utrzymując dotychczasowy poziom produkcji w Tunezji. W Rumunii Serinus skupi się na doprowadzeniu odkrycia z Moftinu-1001 do fazy produkcji próbnej, podała spółka.

"Spółka przewiduje, że z ekonomicznego punktu widzenia nowe wiercenia można będzie zacząć brać pod uwagę przy cenach ropy ustabilizowanych na poziomie czterdziestu kilku USD za baryłkę, chociaż istniejąca produkcja w Tunezji, przy tak niskich cenach jak 30 USD/bbl, utrzymuje dodatnie saldo przepływów finansowych. Budżet na 2016 rok będzie weryfikowany na bieżąco w sytuacji, gdy kierownictwo zyska pewność, że taka cena utrzyma się, a finansowanie na rozpoczęcie wierceń będzie dostępne" - czytamy w komunikacie.

Produkcja w Tunezji w I kw. br. wyniosła 1 150 boe/d i była o 10% niższa niż w IV kw. 2015 r. Produkcja ropy wyniosła średnio 903 bbl/d, a gazu 1,5 MMcf/d.

"Obniżenie produkcji w głównej mierze spowodowane było przez przestoje w pracy związane z wymianą pomp wgłębnych oraz zamykaniem odwiertów w celu odbudowy ciśnienia. Szacunkowe zrealizowane ceny w Tunezji w I kw. br. wynosiły 37,27 USD/bbl i 5,32 USD/Mcf. W I kw. zrealizowano dwa odbiory ropy tankowcem, oba miały miejsce w marcu" - czytamy w komunikacie.

Produkcja w Tunezji od początku kwietnia do chwili obecnej wyniosła średnio ok. 1 220 boe/d, na co złożyło się 900 bbl/d ropy i 1,9 MMcf/d gazu, podano także.

Serinus poinformował, że w najbliższym czasie w Rumunii skupi się na doprowadzeniu odkrycia z Moftinu-1001 do fazy produkcji próbnej. Kierownictwo obecnie dopracowuje program wierceń i zakończyło wstępne projektowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej.

"Ze względu potrzebę ratyfikacji przedłużenia Etapu 3 koncesji Satu Mare przez szereg ministerstw oraz uzyskania standardowych pozwoleń oraz zgód, wiercenia i prace konstrukcyjne mogłyby się rozpocząć w drugiej połowie 2016 r. Spółka rozważa pozyskanie partnera do joint venture, który współfinansowałby projekt Moftinu" - czytamy dalej.

Serinus podał, że średnia produkcja spółki w I kwartale br. wyniosła ok. 2.209 boe/d (przypadające na udziały operacyjne spółki - SEN WI), co stanowi 45-proc. spadek w stosunku do IV kwartale ub. roku. Odnotowana różnica jest efektem sprzedaży aktywów ukraińskich na początku lutego oraz kilku okresowych technicznych wyłączeń w Tunezji.

Produkcja gazu i kondensatu na Ukrainie w trakcie I kw. średnio wyniosła, odpowiednio, ok. 6,2 MMcf/d oraz 26 bbl/d (obie wielkości odnoszą się do 70-proc. udziału SEN WI). Dla okresu od 1 stycznia do zakończenia transakcji sprzedaży odnotowano odpowiednio 15,6 MMcf/d i 66 bbl/d.

Szacunkowe ceny uzyskane na Ukrainie w I kw. wynosiły 6,65 USD/Mcf i 29,34 USD/bbl odpowiednio dla gazu i kondensatu.

Pod koniec grudnia Serinus poinformował o zawarciu umowy sprzedaży wszystkich udziałów na Ukrainie na rzecz firmy Resano Trading Ltd., która jest spółką stowarzyszoną Grupy Burisma. Transakcja została sfinalizowana na początku lutego 2016 r., a Serinus otrzymał środki pieniężne w łącznej kwocie wynoszącej 33,2 mln USD, w czym zawarta jest całość korekty kapitału obrotowego i rozliczenia wewnątrzfirmowe.

Ze środków ze sprzedaży spółka spłaciła łącznie 19,2 mln USD długu i naliczonych odsetek ze swego zadłużenia wobec Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To, wraz ze spłatą 1,67 mln USD dokonaną w końcu marca w ramach istniejącego harmonogramu spłat, zredukowało bankowe zadłużenie Spółki do 34 mln USD. Pozostałe środki ze sprzedaży będą wykorzystane na ogólnokorporacyjne cele oraz na doprowadzenie do uruchomienia produkcji z odkrycia gazu Moftinu w Rumunii.

SEN (SERINUS) to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą w Tunezji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus