Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Żółkiewicz z Inwestycji w Wartość FIZ: Koniec roku na GPW w rytm globalnych ETF

Piotr Żółkiewicz
Piotr Żółkiewicz
Udostępnij

Zakupy funduszy indeksowych typu ETF stoją za wzrostami wycen dużych spółek na GPW, a Polacy wolą kupować mieszkania niż fundusze małych i średnich spółek. Za to w kolejnych kwartałach jednym z najważniejszych czynników mającym wpływ na zachowanie giełd stanie się koszt pieniądza - w obliczu presji na podnoszenie stóp procentowych, poinformował ISBnews zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ Piotr Żółkiewicz.

"Od wielu miesięcy na GPW obserwujemy siłę dużych spółek, wchodzących w skład indeksu WIG20 oraz spadki kursów mniejszych spółek. Wynika to z tego, iż na świecie na sile przybiera moda na inwestowanie pasywne, czemu sprzyja dziewiąty rok hossy na rynkach rozwiniętych. Mieszkańcy krajów rozwiniętych oszczędzają i inwestują, kupując coraz więcej funduszy indeksowych typu ETF, a fundusze te, alokując aktywa także geograficznie, kupują również akcje z regionu Polski. Jednak fundusze takie interesują się przede wszystkim dużymi i płynnymi spółkami, windując ich ceny (w końcu zarządzających funduszami ETF zupełnie nie interesuje czy akcje są tanie czy drogie, ich zadaniem jest po prostu wydać pieniądze w ramach określonej klasy aktywów)" - powiedział Żółkiewicz w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że z kolei Polacy wciąż silnie pamiętają kryzys 2008 roku i unikają akcji. W efekcie napływy netto do funduszy akcji polskich oraz małych i średnich spółek od początku roku są ujemne - wiele funduszy, które mają umorzenia zmuszone jest sprzedawać akcje - stąd spadki małych i średnich spółek, którymi nie interesują się inwestorzy zagraniczni.

"Wielu inwestorów obawia się również, że szybko rosnące koszty wynagrodzeń bardziej dotkną małe spółki niż średnie i duże. Dla długoterminowych inwestorów obecna przecena w segmencie małych spółek umożliwia nabycie wielu ciekawych i rozwijających się spółek za kilkakrotność ich rocznych zysków" - wskazał zarządzający.

Podkreślił jednocześnie, że nadal dominuje trend migracji nisko oprocentowanych lokat bankowych w kierunku rynku nieruchomości, funduszy obligacji i pieniężnych. Posiadacze wolnej gotówki stronią od inwestycji w polskie akcje. Za to giełdowi deweloperzy mieszkaniowi sprzedają rekordową w historii ilość mieszkań, w tym ponad 40% z nich za gotówkę (bez wykorzystania kredytu bankowego).

"Wiele funduszy typu absolutnej stopy zwrotu, które obiecywały inwestorom 'zysk w każdych warunkach' odnotowało w ostatnich miesiącach straty. Wynika to z tego, iż fundusze te najczęściej kupują akcje niedocenionych ich zdaniem, ale małych i niepłynnych spółek, równocześnie obstawiając za pomocą kontraktów terminowych spadki głównych indeksów, mylnie nazywając to 'zabezpieczaniem portfela'. Taka strategia raz się sprawdza, a raz nie. W długim terminie pozwala ona ograniczyć wahania certyfikatu inwestycyjnego - ale za cenę znacznie niższych średniorocznych zysków. Fundusze te mogą więc być rozważane jako inwestycja przez inwestorów średnioterminowych - ale dla inwestorów długoterminowych zawsze będą złą inwestycją" - uprzedził Żółkiewicz.

Wskazał ponadto, że historia lubi zataczać koło i na całym świecie widoczna jest kolejna bańka technologiczna. W okolicach millenium inwestorzy lubili spółki, które związane były z rozwijającym się segmentem internetowym.

"Obecnie bardzo lubiane są takie spółki, które mogą pochwalić się 'innowacyjnością' oraz znajdują się w branży nowych technologii - jakkolwiek ją definiować. Jednak często jest to tylko chwyt marketingowy, który ma przekonać inwestorów do wyłożenia pieniędzy na 'produkt przyszłości'. Rynek jednak przeszacowuje zdolność do osiągania przez te firmy zysków w przyszłości. Ponad rok temu ostrzegałem inwestorów przed bańką w branży gier komputerowych. Jest ona nadal znacząco przewartościowana, mimo, że wiele spółek z tej branży spadło w ostatnich miesiącach o 50% i więcej (CIG (CIGAMES), ART (ARTIFEX))" - wymienił zarządzający.

Wskazał, że podobne hurraoptymistyczne nastroje obserwuje w branży startupów medycznych, które są najczęściej na etapie "pre-revenue".

"Specjaliści z branży medycznej często od razu są w stanie ocenić, że produkty tych firm często nie działają, a modele biznesowe i cenowe nie są dostosowane do schematów obiegu pieniądza w służbie zdrowia. Jednak inwestorzy instytucjonalni ciągle dają się nabierać na coraz to nowe pomysły startupów w tej branży. Bańka technologiczna rozszerza swoje wpływy, jednym z jej przejawów jest rosnący kurs Bitcoina oraz debiut nowych kryptowalut (tzw. ICO - initial coin offering) praktycznie w każdym tygodniu roku" - wymienił zarządzający.

W jego ocenie, w dłuższym terminie słabszą rentowność mogą mieć nowe fundusze wierzytelności, co jest związane z coraz większymi cenami, jakie płacą windykatorzy za nabywane pakiety długu.

"Kolejnym problemem, jaki dotyka branżę jest zmiana prawa odnośnie przedawniania długów. Do tej pory dłużnik musiał dowieść, że dług jest przedawniony; teraz to windykator musi udowodnić, że dług nie jest przedawniony. W przeciwnym wypadku nie uzyska tytułu wykonawczego. Nie jestem też optymistą co do banków w Europie jako inwestycji. Jest to sektor coraz bardziej regulowany i w wielu krajach upaństwowiony. Obecnie to już nie prezesi banków, a urzędnicy decydują, jakie produkty bankowe i z jaką marżą ma bank sprzedawać; w jaki sposób bank ma zawiązywać rezerwy; jaką dywidendę może wypłacać. Z każdym rokiem obniża to atrakcyjność tego sektora i sprawia, że jest coraz bardziej podatny na działanie firm fintechowych, które podgryzają udziały rynkowe banków - i to zaczynając od najbardziej rentownych produktów" - wskazał Żółkiewicz.

Stopy procentowe działają na rynki akcji jak grawitacja i warto pamiętać, że koszt pieniądza będzie w najbliższych kwartałach jednym z najważniejszych czynników mającym wpływ na zachowanie giełd, podsumował zarządzający.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus