Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie rozważa obecnie możliwości zmiany stanowiska z sierpnia br., w tym dalszego powstrzymania się od zastosowania sankcji po terminie 15 maja 2018 r. w przypadku, gdy Raiffeisen Bank International AG (RBI) nie wprowadzi akcji Raiffeisen Bank Polska SA (RBPL) do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), poinformowała komisja.
"Komisja w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r. zwróciła uwagę na przewidziane w ustawie prawo bankowe sankcje za niewykonanie zobowiązań. Wskazała jednocześnie, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji pierwszej oferty publicznej RBPL, dlatego KNF zadeklarowała powstrzymanie się od wszczęcia stosownych postępowań administracyjnych prowadzących do zastosowania sankcji, o ile RBI wprowadzi akcje Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL) do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15% lub wyższym w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2018 r., podejmując realne działania mające na celu poprawę atrakcyjności oferty publicznej akcji RBPL" - czytamy w komunikacie.
KNF przypomniało, że RBI nie wykonał tego zobowiązania w uzgodnionym z Komisją terminie, czyli do dnia 30 czerwca 2017 r.
"KNF nie rozważa obecnie możliwości zmiany powyższego stanowiska, w tym dalszego powstrzymania się od zastosowania sankcji po terminie 15 maja 2018 r." - podsumowała Komisja.
W lipcu 2017 r. Raiffeisen Bank International AG (RBI) podjął decyzję o zawieszeniu oferty akcji Raiffeisen Bank Polska z powodu - jak podał - niezadowalającego poziomu zainteresowania, który spełniałby warunki określone w zobowiązaniu wobec Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczącym notowania akcji banku na GPW. Pierwotna oferta publiczna miała obejmować 33,85 mln istniejących akcji zwykłych serii AA, stanowiących 15% kapitału.
Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A. Aktywa razem banku wyniosły 53,26 mld na koniec 2016 r.