Pod budynek nowej Rotundy w Warszawie, która zostanie oddana do użytku klientom PKO (PKOBP) oraz mieszkańcom Warszawy i turystom do końca 2018 roku, został dziś wbudowany kamień węgielny.
"Mam nadzieję, że za rok wszystkie prace zostaną ukończone i na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a co zbiega się również z tą datą - na 100-lecie powstania PKO Banku Polskiego będziemy mogli przekazać prezent dla mieszkańców Warszawy nowoczesny budynek, w którym będzie mieściła się nie tylko placówka naszego banku, ale również będzie to miejsce spotkań dla młodzieży" - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło podczas uroczystości.
"To miejsce - według badań, które przeprowadziliśmy w procesie przygotowania się do przebudowy jest takim meeting pointem dla wszystkich, którzy chcą się zobaczyć, porozmawiać. Spotkajmy się przy Rotundzie! Niech to zdanie zostanie z nami również za rok" - dodał prezes.
Kamień węgielny - akt erekcyjny wraz z historią Rotundy i wizualizacjami nowej inwestycji - został wmurowany w element konstrukcji rozebranego budynku.
Na dokumencie podpisy złożyli: prezes PKO BB Zbigniew Jagiełło, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, współautor projektu Nowej Rotundy Bartłomiej Gowin, przedstawiciele autorskiego biura projektowego Gowin&Siuta i prezes Grupy NDI, generalnego wykonawcy inwestycji, Jerzy Gajewski.
Jak podkreślił Jagiełło, Rotunda przez ponad 50 lat stała się jednym z symboli stolicy i ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i turystów. Zachowanie tego unikalnego dziedzictwa od początku było priorytetem planu kompleksowej rewitalizacji. Nowy budynek nadal będzie pełnił funkcje bankowe, ale zostanie wzbogacony o funkcje społeczne i będzie pełnił rolę ważnego miejsca w Warszawie.
"Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań będzie nowoczesnym, inteligentnym i ekologicznym obiektem, spełniającym światowe wymogi zrównoważonego budownictwa" - podkreślił prezes.
Zgodnie z planem, PKO BP do końca 2018 roku odda Rotundę do użytkowania klientom, mieszkańcom i turystom.
"Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Przestrzenią publiczną będzie 'Salon Miejski' obejmujący pierwsze piętro budynku. Ponad 500 m2 umożliwi realizację złożonych przez mieszkańców Warszawy pomysłów, w tym m.in. multimedialny punkt informacji, miejsce odpoczynku - spotkań, galeria sztuki, kawiarnia" - czytamy w komunikacie.
PKO BP wyłonił generalnego wykonawcę nowej Rotundy w grudniu 2016 r., wcześniej w lutym uzyskując decyzję o pozwoleniu na prace budowlane. Tuż przed świętami, 23 grudnia 2016 w budynku został obsłużony ostatni klient 3 oddziału PKO BP, zaś w styczniu br. ruszyły prace budowlane. Na wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków w dniach 9 marca - 5 kwietnia br. wstrzymano inwestycję, po czym powrócono do prac budowlanych.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 285,57 mld zł mld zł na koniec 2016 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.