MDG (MEDICALG) podtrzymał, że chce w perspektywie średnioterminowej osiągać m.in. marżę EBITDA na poziomie powyżej 30% oraz wzrost sprzedaży o ok. 20% rocznie, poinformował prezes Marek Dziubiński. Spółka chce też opracować nowe kody refundacyjne dla badań MCT na najważniejszych rynkach europejskich - w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji. Szacuje, że zajmie to co najmniej 2-3 lata.
"Chcielibyśmy rosnąć w tempie 20% rocznie, utrzymać marżę na wysokim poziomie powyżej 30% i mieć niski dług lub w ogóle go nie mieć" - powiedział Dziubiński podczas konferencji prasowej.
Spółka zakłada także, że wskaźnik dług/EBITDA nie będzie wyższy niż 1,5x.
Wśród czynników stymulujących dalszy rozwój spółki prezes wymienił: wzrost liczby badań typu MCT (automatyczny ciągły zapis sygnału EKG, rejestrujący całą pracę serca i nie wymagający od pacjenta ręcznego uruchamiania transmisji), zwiększenie zamówień na badania MCT vs holter, a także umacnianie dolara (spółka posiada 99% przychodów i 80% kosztów denominowanych w USD).
"Poza USA chcemy na kluczowych rynkach w Wielkiej Brytanii i Niemczech opracować nowe kody refundacyjne dla badań MCT. To jest dobry czas, by opracować kody na wielotygodniowy monitoring w Europie - takie działania już podjęliśmy. Szacujemy, że to zajmie 2-3 lata. Być może w niektórych krajach będziemy musieli wykonać badania na rynkach docelowych. Stąd ten czas potencjalnie może być przedłużony"- powiedział Dziubiński.
Prezes poinformował, że najbliższe miesiące spółka poświęci na rozwój swojego flagowego produktu - PocketECG. W II kw. spółka dodała do niego nowe funkcjonalności - pomiar akcelerometrem tj. powiązanie analizy danych z aktywnością pacjenta oraz zautomatyzowaną semantyczną interpretację badania.
W planach są także kolejnej produkty - PocketECG CRS - system do przeprowadzania rehabilitacji kardiologicznej do używania w szpitalach, klinikach i w domu. System steruje treningiem rehabilitacyjnym.
"Jest spora grupa pacjentów, których byśmy chcieli włączyć do tego systemu. Będziemy starali się wykorzystać ten system w ośrodkach. Chcemy wybrać w tym roku firmę, która pomoże nam uzyskać kod refundacyjny. Pod koniec tego roku chcemy uzyskać rejestrację w FDA" - powiedział Dziubiński.
"Dokonaliśmy już rejestracji w Polsce, ale Polskę traktujemy jako rynek testowy, a nie nasz docelowy" - podkreślił.
Medicalgorithmics podał, iż szacuje wielkość rynku w USA na 2 mld USD, rynku w Wielkiej Brytanii na ok. 400 mln USD, a rynku polskiego na 200 mln USD.
W planach spółki jest także rozwój PocketECG 12 Ch - systemu umożliwiającego natychmiastową transmisję 12-kanałowego, spoczynkowego badania EKG ze zdalnym opisem.
"Myślimy o rynkach mniej uregulowanych, ale też takich, na których outsourcing takich usług jest rozwinięty. W Australii mamy dość prężnego partnera, w Europie najbardziej rozwinięta jest Wielka Brytania. Wytworzyliśmy prototyp, opracowujemy software, planujemy najpierw uzyskać w II kw. 2018 certyfikat CE i rejestrację w Polsce, a następnie rozpocząć działania pilotażowe w kraju. W USA analizujemy cały czas stronę prawną" - powiedział Dziubiński.
Do końca 2018 r. spółka chce dokonać rejestracji na docelowych rynkach, zaś w I kw. 2019 r. rozpocząć wdrożenia pilotażowe na innych rynkach docelowych.
Medicalgorithmics S.A. to obecna na rynku od 2005 roku spółka wysokich technologii działająca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych. Grupa dąży do osiągnięcia pozycji wiodącego dostawcy rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG. Spółka działa na m.in w USA i w Azji. W 2014 r. spółka przeniosła się na rynek główny warszawskiej giełdy z NewConnect, na którym była notowana od 2011 r.