Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) może w tym roku zaangażować się w małe złoże wydobywcze w Iranie. Decyzja o większym zaangażowaniu w tym kraju będzie zależała od ustaleń dotyczących finansowania, powiedział prezes Piotr Woźniak.
"Jestem zwolennikiem inwestowania w Iranie, ale musimy sprawdzić, czy pomysły irańskie nie przerastają naszych możliwości finansowych" - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.
"Konkuruje pomysł na złoża irańskie i norweskie. Priorytetem jest zapewnienie gazu ze złóż norweskich. Z drugiej strony szkoda odpuścić złoża irańskie" - dodał prezes.
Podkreślił, że kluczowa są decyzje dotyczące struktury finansowania i niewykluczona jest inwestycja w obu obszarach.
"Być może w tym roku wejdziemy w małe wydobywcze złoże irańskie, żeby je wypróbować współpracę z partnerem irańskim" - dodał Woźniak.
Na początku listopada 2016 r. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. W maju 2017 r. spółka zakładała, że umowę z NIOC może podpisać do końca roku. W sierpniu PGNiG szacowało, że potencjalne nakłady na prace na złożu Soumar w Iranie mogą wynieść 63-114 mln USD, w zależności od przyjętej finalnej koncepcji, podała spółka.
W I półroczu 2017 r. PGNiG zrealizowało zadania związane z przygotowaniem wstępnej koncepcji zagospodarowania złoża Soumar (technical proposal), która została przedstawiona i przyjęta przez National Iranian Oil Company oraz Iranian Central Oil Fields Company.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.