Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zarządzający nie są zgodni co do oceny wyników spółek za 2015

Udostępnij

 

Za nami publikacja wyników podsumowujących dokonania spółek w 2015 roku. To zdaniem wielu obserwatorów rynku jeden z czynników wywierających najsilniejszy wpływ na polski rynek akcji w ostatnich tygodniach.

Spadek czyli wzrost

Mimo całkiem dobrego otoczenia makroekonomicznego, czego potwierdzenie znajdujemy np. w tempie wzrostu gospodarczego utrzymującym się wyraźnie powyżej 3% (sprawdź Produkt Krajowy Brutto (Q)) raportowane wyniki wypadły słabo. Dość powiedzieć, że skumulowane zyski spółek notowanych na GPW spadły do poziomu nie widzianego nawet w czasach kryzysu finansowego w latach 2008-09. Co ciekawe główny ciężar gorszych zysków spoczywa na spółkach nie będących bankami, mimo wyraźnie trudniejszych warunków działalności tych ostatnich.

„Warto podkreślić, że interpretację wielu z nich utrudniały
zdarzenia jednorazowe, przysłaniające nieco kondycję spółek w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tym niemniej, korygując o te właśnie zdarzenia, zagregowany wynik operacyjny spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wzrósł o 15%, co należy uznać na dobry rezultat” – czytamy w comiesięcznym komentarzu BZWBK TFI.

Oceniając wpływ wyników na zachowanie kursów spółek specjaliści z BZWBK TFI zwracają również uwagę na przypadek KGHM, który m.in. za sprawą odpisów aktywów zaprezentował bardzo słabe wyniki. Mimo tego miedziowy gigant był jedną z najsilniejszych spółek marca (+12%) i zarazem najlepszym komponentem indeksu WIG20 w I kwartale 2016 roku.

Powodów do narzekań nie widzą również analitycy EQUES TFI.  „Spółki zaskoczyły negatywnie wielkościami odpisów i zdarzeń jednorazowych, które obniżyły zyski netto w całym 2015 roku o ok. 53% r/r (WIG20). Z drugiej strony oczyszczając wyniki o zdarzenia jednorazowe, prezentują się bardziej optymistycznie”. Ich zdaniem patrząc na skorygowane wyniki największych indeksów giełdowych sezon wynikowy, należy zaliczyć do udanych: zyski netto spółek z WIG20 wzrosły w 4Q o 50%r/r, o 551% wzrosły zyski WIG40 i o 52% zyski sWIG80. W całym 2015 jest to odpowiednio: +20%, +38% i +16% r/r.

Słaba sprzedaż

O ile można się spierać o ocenę jakości raportowanych zysków, miarą bardziej obiektywną mogą być przychody. Obraz w tej pozycji również nie napawa optymizmem. Widać zresztą, że skumulowana sprzedaż giełdowych spółek 4 rok z rzędu pozostaje na zbliżonym poziomie z tendencją do niewielkiego spadku.

„Całościowy obraz polskiego rynku kapitałowego wyłaniający się z analizy raportów za IV kwartał 2015 r. jest mocno rozczarowujący. Próżno wypatrywać w nich pozytywnych sygnałów w linii przychodowej, pomimo dobrego otoczenia makroekonomicznego” – zauważa Maciej Kik z Union Investment TFI.

Jak każdy agregat również skumulowane przychody spółek z GPW (bez uwzględniania banków) są uzależnione od tego jak wiedzie się największym. Jednak obraz nie ulega znaczącej poprawie, gdy spojrzymy na nie z nico innej perspektywy – w 2015 roku swoje przychody poprawiło jednie 60% spółek.

Co dalej?

Większość opinii zakłada rozwarstwienia w przyszłych wynikach spółek. „Odnośnie tego roku uważamy, że spółki będą poprawiały swoje wyniki bardzo selektywnie. Oczekujemy, że dobre wyniki będą cały czas prezentowały spółki o dużym udziale eksportu oraz w szczególności spółki nastawione na krajowego konsumenta, które będą naturalnymi beneficjentami programu 500+” – mówi Andrzej Domański, Dyrektor Działu Zarządzania Funduszami Noble Funds TFI. Jego zdaniem potężne środki jakie trafią do polskich gospodarstw domowych będą w dużej mierze wydane na konsumpcję, co powinno sprzyjać wynikom spółek działających w powiązanych z nią sektorach. „Obawiamy się natomiast o wyniki spółek z sektora energetycznego jak i banków.” – dodaje Domański. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus