Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG zarezerwował dodatkowe 35% mocy regazyfikacji w terminalu LNG do 2035 r.

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) zawarło z Polskim LNG S.A. aneks do umowy regazyfikacji z 18 marca 2010 r, zgodnie z którym od 1 stycznia 2018 r. do 1 stycznia 2035 r. PGNiG zarezerwowało dodatkowe 35% mocy regazyfikacji w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, podała spółka.

"Zgodnie z warunkami aneksu od 1 stycznia 2018 r. do 1 stycznia 2035 r. PGNiG zarezerwowało dodatkowe 35% mocy regazyfikacji w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Oznacza to, że od 2018 roku spółka będzie w stanie sprowadzić drogą morską LNG, które po regazyfikacji będzie odpowiadało około 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie" - czytamy w komunikacie. 

Jak wyjaśnia spółka, rezerwacja zwiększonych zdolności regazyfikacji w terminalu LNG umożliwi jej realizację celów strategicznych związanych z dywersyfikacją kierunków dostaw gazu oraz zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Na podstawie umowy regazyfikacji oraz aneksu PGNiG będzie mógł odbierać w Świnoujściu LNG pochodzące z długoterminowych umów zawartych z Qatargas 29 czerwca 2009 r. oraz 14 marca 2017 r., a także optymalizować portfel gazu spółki poprzez zawieranie kontraktów na zakup LNG w średnim i krótkim terminie" - czytamy dalej.

Procedura rezerwacji dodatkowej mocy odbyła się zgodnie z zasadami określonymi w obowiązującej instrukcji terminalu. Podstawą opłat za usługi będzie taryfa, obowiązująca w okresie trwania umowy regazyfikacji, zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, podano także.

"Umowa została zawarta pod warunkiem uzyskania przez Polskie LNG wymaganych zgód korporacyjnych oraz przedstawienia spółce Polskie LNG przez PGNiG przewidzianego umową przydziału przepustowości, zgodnie z instrukcją terminalu, przed terminem rozpoczęcia świadczenia usługi" - czytamy dalej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.