Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty rozważa produkcję polipropylenu w Policach

Udostępnij

Rada nadzorcza spółki celowej ATT (GRUPAAZOTY) - PDH Polska - pozytywnie zaopiniowała zarekomendowany przez zarząd wariant polipropylenowy budowy instalacji w Policach. Jest on potencjalnie znacząco bardziej atrakcyjny dla Grupy Azoty niż równolegle rozważana produkcja propylenu, podała firma. Szacuje się, że ostateczne decyzje w tym zakresie zapadną w IV kwartale 2017 roku, podała spółka.

"Choć zgody korporacyjne w tym zakresie jeszcze nie zapadły, to produkcja polipropylenu wpisywałaby się w główne założenia zaktualizowanej strategii Grupy Azoty. Oznaczałaby dalsze synergie w konsolidowanej  Grupie i dawała znaczący potencjał do dywersyfikacji jej przychodów. Realizacja projektu w wariancie polipropylenowym zakłada bliską współpracę spółki PDH Polska z zakładami Grupy Azoty w Policach i Kędzierzynie. Inwestycja oznaczałaby także umocnienie drugiego filaru operacyjnego Grupy poprzez rozwój działalności pozanawozowej. Grupa, dzięki realizacji inwestycji w wariancie polipropylenowym, jeszcze mocniej podkreśliłaby swoją pozycję na rynku chemicznym. Możliwe byłoby nie tylko poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty, ale - co równie ważne - spłaszczenie cykliczności biznesu" - powiedział prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki, cytowany w komunikacie.

Instalacja polipropylenowa byłaby jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie. Ostateczna decyzja o wariancie realizacji projektu inwestycyjnego zostanie podjęta najprawdopodobniej w IV kwartale 2017 roku po wykonaniu studium wykonalności, w którym określona zostanie szacunkowa wartość inwestycji, podano również.

"Zarekomendowany przez zarząd PDH Polska jako dominujący wariant polipropylenowy na obecnym etapie przygotowania do inwestycji biznesowo i handlowo wygląda atrakcyjnie. Prognozowany jest dynamiczny wzrost popytu na polipropylen w regionie Europy Środkowej i Wschodniej sięgający do 2025 roku wzrostów średnio o 4,7% rocznie. Wszystko to przy jednoczesnym braku zaawansowanych planów inwestycji w nowe instalacje polipropylenu w Europie" - powiedział prezes PDH Polska Andrzej Niewiński, cytowany w komunikacie. 

Z analiz rynkowych wynika, że marża producentów surowców przesuwa się w kierunku pochodnych propylenu. Dlatego uzupełnienie projektu odwodornienia propanu (PDH) o instalację do produkcji polipropylenu zwiększa elastyczność i stabilizuje łączny poziom marż dla Grupy Azoty. Bardziej rozdrobniony rynek klientów na polipropylen zmniejszałby także ekspozycję Grupy na ryzyko rynkowe w długim okresie, wskazano także.

Polipropylen jest główną i najbardziej atrakcyjną pochodną propylenu, stanowiącą ponad 60% konsumpcji tego surowca w Europie Środkowej. Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie z rosnącym importem, który w 2015 r. kształtował się na poziomie około 250kt. Realizacja wariantu polipropylenowego oznaczałaby zatem znaczącą niezależność surowcową Polski w tym obszarze.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus