Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

GetBack: Inwestorzy zagraniczni doceniają nasz model działania i finansowania

Konrad Kąkolewski
Konrad Kąkolewski
Udostępnij

Niezależność w pozyskiwaniu finansowania, zdywersyfikowany model biznesowy oraz profesjonalni menedżerowie z różnych branż zarządzający spółką to czynniki, które - w ocenie GBK (GETBACK) - wpłynęły na duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych ofertą pierwotną akcji spółki, poinformował ISBnews prezes GetBack Konrad Kąkolewski.

W ubiegłym tygodniu GetBack zakończył pierwszy etap zagranicznego roadshow. Zarząd spółki odbył dotychczas kilkadziesiąt spotkań z inwestorami zagranicznymi, a w planach ma kolejne. 

"Inwestorzy doceniają, że mamy w ich opinii te czynniki, które zdecydowały historycznie o sukcesie naszej konkurencji oraz dodatkowo bardziej zdywersyfikowany model biznesowy oparty o kilka różnych nóg, które dają kontrybucję do wyniku oraz każda ma potencjał do rozwoju. Ponadto inwestorzy zagraniczni doceniają nasze zakupy portfeli oraz niezależność w pozyskiwaniu finansowania" - powiedział Kąkolewski w rozmowie z ISBnews.

W jego ocenie, inwestorzy zagraniczni dzięki sukcesom rynkowej konkurencji GetBack dobrze rozumieją  rynek. Przejawia się to m.in. w specjalistycznych i szczegółowych pytaniach z ich strony.

"Najważniejsze jest jednak to, że rozumieją to, co staramy się robić po stronie procesu operacyjnego na każdym jego etapie. Doceniają, że staramy się działać zgodnie ze standardami przyjętymi w Europie Zachodniej, z poszanowaniem praw konsumenta. Podoba im się to, że w zarządzie naszej firmy, są doświadczeni menedżerowie zarówno z branży zarządzania wierzytelnościami, jak i finansowej' - podkreślił także Kąkolewski.

GetBack rozpoczął w ub. tygodniu pierwotna ofertę publiczną do 40 mln akcji od budowy księgi popytu wśród inwestorów indywidualnych. Book building potrwa do 4 lipca, zaś na okres 26 czerwca - 3 lipca - przewidziano zapisy inwestorów indywidualnych. 4 lipca ma zostać opublikowana ostateczna cena oraz liczba akcji oferowanych wraz z podziałem oferty według kategorii inwestorów. Na 5-7 lipca zaplanowano przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych, zaś na 10 lipca - przydział akcji. 

Spółka zaoferuje do 20 mln akcji istniejących, sprzedawanych przez jedynego obecnego akcjonariusza DNLD Holdings B.V., oraz do 20 mln akcji serii E nowej emisji. GetBack liczy na uzyskanie wpływów brutto z oferty do 20 mln akcji nowej emisji na poziomie 400-500 mln zł.

Zakładany pierwszy dzień notowań akcji sprzedawanych i praw do akcji (PDA) nowej emisji na GPW to ok. 17 lipca.

Zarząd zamierza przeznaczyć wpływy z emisji akcji nowej emisji na nabywanie portfeli wierzytelności na własny rachunek (tj. przez własne fundusze inwestycyjne zamknięte) zarówno w Polsce, jak również za granicą. 

Łączna wartość nominalna wierzytelności zarządzanych przez GetBack S.A. wynosiła 19,4 mld zł na koniec ub. roku. 

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 r. grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. W czerwcu 2016 r. konsorcjum funduszy private equity nabyło 100% akcji GetBack od podmiotu z grupy kapitałowej IDA (IDEABANK).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus