Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PKN Orlen nabył licencję i projekt bazowy instalacji visbreakingu

Udostępnij

PKN (PKNORLEN) podpisał umowę na zakup licencji i projektu bazowego w celu budowy instalacji visbreakingu, podała spółka. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2020 r.

Celem planowanej inwestycji jest pogłębienie przerobu ropy naftowej. Spółka chce tym samym uzyskać większą o kilka punktów procentowych ilość paliw z baryłki ropy niż dotychczas.

"Podpisanie umowy jest pierwszym etapem realizacji inwestycji, której efektem będzie także podniesienie dostępności operacyjnej rafinerii, a tym samym wzrost generowanej marży. Zakładany poziom konwersji na Instalacji Visbreakingu wyniesie około 40%, co przełoży się na dodatkowy uzysk produktów w ilości blisko 1200 ton/dobę" - czytamy w komunikacie.

Proces visbreakingu jest technologią stosowaną już w grupie kapitałowej Orlen w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacja visbreakingu służy w rafineriach charakteryzujących się głębokim przerobem ropy naftowej (uzyskujących tzw. produkty białe jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy), do m.in. uzysku dodatkowej ilości produktów lekkich z procesu termicznego krakingu (rozkładu) gudronu, czyli oleju ciężkiego będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej ropy naftowej, wyjaśniono.

W wyniku procesu destylacji mieszaniny poreakcyjnej uzyskuje się frakcje benzynowe i oleju napędowego. Natomiast powstały w trakcie procesu gaz jest oddzielany i po oczyszczeniu z zawartości związków siarki zostaje wykorzystany jako paliwo technologiczne do podgrzewania surowca (ropy) w procesach rafinacji.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus