Szanowni Akcjonariusze MCI Capital ASI S.A.
MCI pozostaje największym funduszem PE nowych technologii w Europie Centralnej, w tym jest jedynym funduszem PE w sektorze Mid-Market, który odnotował stabilny dwucyfrowy wzrost AUM przez ostatnie 10 lat.
Dobry długoterminowy performance i historyczna wartość aktywów
W roku 2024 aktywa netto Grupy MCI wzrosły o 15,5 mln PLN, a ich wzrost w ostatnich 5 latach wyniósł 47%. Kapitały własne MCI na koniec roku osiągnęły poziom 2,1 mld PLN, a skonsolidowane zadłużenie nie przekracza poziomu 10% kapitałów własnych. Liczymy na zwiększenie dynamiki wyników w roku 2025 i dalszą akceleracje stóp zwrotu (15%+) w 2026–2027 przy założeniu poprawy warunków rynkowych, które będzie głównie determinowana obniżką stóp procentowych.
Bardzo duża aktywność inwestycyjna
Ostatnie miesiące były nas bardzo intensywne pod kątem nowych inwestycji – w ostatnich 18 miesiącach udało nam się zrealizować 4 transakcje w tym dwie w roku 2024. W ostatnim roku zamknęliśmy zakup dwóch spółek – Profitoom (wiodący międzynarodowy dostawca rozwiązań rezerwacji bezpośrednich online dla wysokiej klasy hoteli) oraz NTFY (jeden z największych i najdłuższej działających na rynku dostawców cateringu dietetycznego w Polsce) o łącznej wartości 347 mln PLN.
Na chwilę obecną w portfelu MCI posiadamy 11 spółek zdywersyfikowanych sektorowo, geograficznie oraz o różnym poziomie dojrzałości. Nowo nabyte spółki będą stanowić bazę do generacji wyników MCI w najbliższych latach.
Spółki portfelowe MCI wygenerowały w roku 2024 łącznie ponad 500 mln PLN EBITDA. Oczekujemy wzrostu EBITDA spółek portfelowych w 2025 o ponad 20%.
Spodziewamy się, że dzisiejszy portfel powinien wygenerować ponad 1 mld PLN przepływów w latach 2025 – 2027.
Spółki gotowe do wyjść
W roku 2024 zrealizowaliśmy wyjście z Gett oraz recapitalizację dywidendową z Netrisk.
W przypadku Gett została podpisana umowa wyjścia, które łącznie powinno wygenerować około 90 mln PLN wpływów dla MCI.EV oraz MCI.TV. Obecnie prowadzone są rozmowy z Urzędem antymonopolowym w zakresie spełnienia jego oczekiwań. Wiodący inwestor VNV Global (VNV Global) jest optymistyczny w zakresie finalizacji tego exitu. W przypadku braku zgody planowana jest rekapitalizacja spółki w związku z dużą nadwyżką płynności i dwucyfrową dolarową EBITDA.
W przypadku Netriska został zrealizowany dywidendowa recapitalizacja na kwotę 106 mln PLN dla MCI.EV. Łączne wpływy osiągnięte dotychczas w drodze rekapitalizacji tej inwestycji wyniosły ponad 300 mln PLN w latach 2020-2025. Pełne wyjście z tej inwestycji jest planowane na 2026 rok.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami został przygotowany proces sprzedaży spółki IAI – lidera rynku sklepów e-commerce w CEE. Spółka notuje dwucyfrową dynamikę wzrostów EBITDA i obsługuje 20 mld PLN GMV przy rekordowo niskim rocznym churn (na poziomie <2%). Transakcja wyjścia jest planowana na drugie półrocze roku 2025, a finalizacja rozliczenia w Q1 2026 ze względu na proces pozyskiwania niezbędnych zgód.
MCI nie wyklucza realizacji kolejnych rekapitalizacji dłużnych w obecnym portfelu w związku z szacowanym bardzo niskim zadłużeniem spółek, w których posiada pakiety kontrolne na poziomie poniżej 1 net debt/EBITDA (prognozowany wskaźnik na 2025 wynosi 0,2 net debt/EBITDA) .
Atrakcyjna polityka dywidendowa
W dniu 9 września 2024 r. Zarząd MCI podjął uchwałę w sprawie polityki dywidendowej na lata 2025- 2027, zgodnie z którą będziemy rekomendować WZA przeznaczenie 4% kapitału własnego Spółki na wypłatę dywidendy. Celem wprowadzonej polityki jest zapewnienie inwestorom Spółki regularnej i przewidywalnej dystrybucji środków pochodzących z działalności inwestycyjnej.
Uważamy, że przyjęcie Polityki jest uzasadnione osiągniętym wzrostem skali i dywersyfikacji działalności oraz zaawansowanym momentem cyklu inwestycyjnego, w którym należy racjonalnie oczekiwać znaczących wyjść z inwestycji w najbliższych latach.
Strategiczny focus
Prowadzimy działania inwestycyjne w obranej przez siebie strategii digital buyout opierającej się na inwestycjach w technologicznych championów rynku CEE z potencjałem na regionalną lub paneuropejską ekspansję. Naszym celem jest realizacja 1-2 inwestycji rocznie o wartości 25-50 mln EUR. W ostatnim czasie rozszerzyliśmy swoją strategie inwestycyjną o inwestycje w sektorze usług medycznych oraz medtech stawiając sobie za cel większą dywersyfikacje portfela , ciekawe możliwości inwestycyjne w tych obszarach i bardzo atrakcyjne stopy zwrotu realizowane przez inne fundusze PE w regionie CEE.
Widząc potencjał rozwoju rynku technologicznego i PE w Polsce i Europie oraz chcąc utrzymać aktualną dynamikę nowych inwestycji rozpoczynamy prace nad Funduszem commitemntowym/coinwestycyjnym, który w naszej ocenie będzie bezpieczną i skuteczną platformą dla skalowania naszej działalności w przyszłości.
Z podziękowaniem za Państwa zaufanie,
Tomasz Czechowicz