Spółki z Grupy PKP: PKP S.A., PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, PKP CARGOTABOR sp. z.o.o. w restrukturyzacji oraz PKP LHS sp. z o.o. podpisały list intencyjny, deklarując wypracowanie nowej formuły funkcjonowania PKP CARGOTABOR. W wyniku przekształcenia CARGOTABOR spółka ma szansę na włączenie do struktur PKP LHS, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie ponad 1000 miejsc pracy.
W związku z sytuacją finansową PKP (PKPCARGO), z trudnościami musiała się zmierzyć także jedna ze spółek zależnych PKP CARGOTABOR sp. z.o.o. w restrukturyzacji. Z myślą o pracownikach tej spółki, spółki z Grupy PKP wypracowały koncepcję przekształcenia PKP CARGOTABOR, która obejmuje opcję sprzedaży bądź dzierżawy wydzielonej części lub całej spółki przez PKP Linę Hutniczą Szerokotorową. 10 grudnia 2024 r. w Warszawie został podpisany list intencyjny przez przedstawicieli spółek: PKP S.A. – prezesa zarządu Alana Beroud i członka zarządu Pawła Lisiewicza, PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji – p.o. prezesa zarządu Marcina Wojewódkę i p.o. członka zarządu ds. restrukturyzacji/p.o. członka zarządu ds. handlowych Pawła Miłka, PKP CARGOTABOR sp. z o.o. w restrukturyzacji – prezesa zarządu Marcin Butryna i członka zarządu Michała Duraka oraz przedstawicieli PKP LHS sp. z o.o. – prezesa zarządu Łukasza Góreckiego i członka zarządu Jacka Grabka.
Dzięki inicjatywie spółek z Grupy PKP, w dalszym ciągu będą mogły funkcjonować zakłady i inne punkty związane z obsługą taboru w różnych regionach Polski, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Tczewie, Kluczborku, Ostrowie Wielkopolskim, Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej, Pszczynie, Krakowie, Łodzi, Zduńskiej Woli i Czerwieńsku. Umowa dotycząca nowej formuły działania PKP CARGOTABOR sp. z.o.o. w restrukturyzacji powinna zostać zawarta do 1 lipca 2025 r. Siedziba nowego podmiotu planowana jest w Tarnowie.
Nowe koncepcje funkcjonowania spółki PKP CARGOTABOR w ramach Grupy PKP to kolejny dowód na to, jak duży potencjał ma holding, w skład którego wchodzą różne podmioty działające na rynku kolejowym. Widać to szczególnie w trudnych czasach, gdy PKP CARGO i jej spółki zależne intensywnie pracują nad restrukturyzacją i odbudową swojej pozycji. To przede wszystkim szansa na zachowanie ponad 1000 miejsc pracy, wykorzystanie dużych kompetencji pracowników związanych z naprawą i utrzymaniem taboru kolejowego oraz zasobów technicznych baz serwisowych zlokalizowanych w wielu regionach kraju - Alan Beroud prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP
Podpisany dzisiaj list intencyjny daje szansę PKP CARGOTABOR sp. z.o.o. w restrukturyzacji na wyjście z trudnej sytuacji. Połączenie potencjału spółki PKP CARGOTABOR z możliwościami, jakie posiada LHS, może przyczynić się do wzmocnienia pozycji rynkowej obydwu podmiotów. Takie rozwiązanie będzie korzystne także dla wierzycieli PKP CARGOTABOR, którzy uzyskają szybszą możliwość odzyskania swoich wierzytelności. Dla LHS, należącej do Grupy PKP, to możliwość poszerzenia swojej działalności o usługi świadczone dotychczas przez PKP CARGOTABOR - Paweł Miłek p.o. członek zarządu ds. restrukturyzacji i p.o. członek zarządu ds. handlowych PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
Na dzisiaj wartość rynku usług remontowych taboru kolejowego szacowana jest na ok. 1,5 mld zł. Spółka po przeprowadzeniu restrukturyzacji i wprowadzeniu rynkowych metod zarządzania ma perspektywę odzyskania pozycji na rynku. Przy czym szczegóły transakcji zostaną określone po analizach, które strony rozpoczynają - Łukasz Górecki prezes zarządu PKP LHS sp. z o.o.
PKP CARGOTABOR sp. z.o.o. w restrukturyzacji jest przedsiębiorstwem usługowym działającym w branży utrzymania taboru kolejowego, powołanym i ukształtowanym w celu pełnienia roli wyspecjalizowanego dostawcy usług utrzymaniowo-naprawczych taboru kolejowego dla podmiotów z Grupy PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.