Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Creotech podpisał umowę z ESA na przygotowanie misji kosmicznej mającej na celu badanie pogody kosmicznej

Udostępnij

Creotech Instruments, największa polska spółka kosmiczna notowana na GPW, podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu ,,Space Weather Nanosatellites System Enhancement’’. Głównym celem misji jest badanie tzw. pogody kosmicznej, czyli oddziaływania wiatru słonecznego na atmosferę ziemską, za pomocą danych zbieranych na orbicie okołoziemskiej. Creotech odpowiada za fazę 0-A, czyli wstępne zaplanowanie misji, która docelowo ma być zrealizowana w 2028 roku. Całkowity koszt jej budowy, wyniesienia i operacji jest szacowany na kwotę kilkunastu milionów EUR, natomiast wartość kontraktu dla fazy 0-A wynosi 175 tys. EUR. Partnerami naukowymi w projekcie są Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Wrocławska.

- Cieszy nas fakt, że jesteśmy zaangażowani w strategiczny projekt związany z badaniami nad pogodą kosmiczną. To już kolejny projekt, zaraz za misją Plasma Observatory, potwierdzający naszą istotną pozycję w międzynarodowym sektorze kosmicznym, w tym w dziedzinie rozwoju świadomości sytuacyjnej w kosmosie. To także potwierdzenie uznania ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej dla naszych kompetencji w zakresie rozwoju zaawansowanych systemów małych satelitów – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Celem misji Space Weather jest dostarczanie danych z instrumentów pokładowych satelity w czasie niemal rzeczywistym. Dane te obejmą informację o stanie magnetosfery i termosfery, które są kluczowe dla przewidywania oraz monitorowania zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej i ich wpływu na infrastrukturę krytyczną znajdującą się na orbicie.

 - Dzięki tym pomiarom możliwe będzie lepsze zrozumienie i prognozowanie aktywności słonecznej oraz jej wpływu na środowisko wokół Ziemi. Dane będą wspierać działania związane z ochroną infrastruktury satelitarnej i technologii na orbicie, zapewniając bezpieczeństwo dla systemów komunikacyjnych, nawigacyjnych oraz innych operacji zależnych od stabilnych warunków kosmicznych. Misja ma zatem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa technologicznego i operacyjnego wielu sektorów, w tym lotnictwa, czy systemów energetycznych na Ziemi, które są wrażliwe na zakłócenia powodowane przez zmiany w magnetosferze i termosferze. mówi Piotr Dziuban, CTO Działu Space w Creotech Instruments SA.

CRI (CREOTECH), jako lider przedsięwzięcia zaprojektuje satelitę na platformie HyperSat, na której to umieszczone będą cztery instrumenty naukowe: trzy opracowywane w  Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz jeden przez Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów  Politechniki Wrocławskiej. Faza 0-A polega na wstępnym projekcie misji, która docelowo ma przeprowadzić pomiar parametrów pogody kosmicznej, w szczególności wpływu aktywności słonecznej na warunki na orbicie okołoziemskiej. Pomiary będą możliwe do uzyskania dzięki dostosowaniu uniwersalnego systemu HyperSat do przenoszenia kompleksowego ładunku do badania pogody kosmicznej. Prace w ramach fazy 0-A mają rozpocząć się jeszcze w IV kwartale tego roku i potrwają 9 miesięcy. Wartość kontraktu na realizację tej części projektu wynosi 175 tys. EUR. 

System HyperSat już teraz pozycjonuje firmę Creotech w ścisłym gronie podmiotów mających zdolność do oferowania zaawansowanych mikrosatelitów oraz całych konstelacji satelitarnych, dostosowanych precyzyjnie do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Warto podkreślić, że większość kluczowych elementów tej technologii zostało zademonstrowanych i sprawdzona podczas tegorocznej misji testowej EagleEye.

Projekt Space Weather jest unikalną misją ESA w formie „Mission as a Service” (MaaS). W przyszłości nie wykluczone są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na realizację satelity i ewentualnej konstelacji, w oparciu o projekt realizowany w fazie 0-A misji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus